Quantcast
Channel: Analize i istraživanja – PROGRESSIVE MAGAZIN.rs
Viewing all 276 articles
Browse latest View live

MARAMICE ZA SAKUPLJANJE BOJA

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 172, oktobar 2019)

 

BEZ NEŽELJENIH BOJA

Uočljivo je da je u Srbiji porasla prodaja hvatača boja u odnosu na prethodno posmatrani period, i to vrednosno za 14,8%, količinski za 22,7% i komadno za 18,5%.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retail Services Executive:
Da li vam se ikada dogodilo da je u toku pranja veša u mašini boja sa tamnijeg veša prešla na svetlije tkanine? Ili ste možda primetili da vaša odeća jarkog kolorita nakon više pranja gubi intenzitet i jasnoću, a da vam beli veš vremenom postaje siv? Možda vam je naporno da razvrstavate tkanine po bojama i da danima čekate se nakupi dovoljno veša određene boje da napunite mašinu? Ukoliko ste bar na jedno od ovih pitanja odgovorili potvrdno, sigurno u vašem kupatilu ili vešernici počasno mesto zauzima lovac na boje ili hvatač boja.
Magija hvatača boja je tehnološki objašnjena: kod svakog mašinskog pranja topla voda i deterdžent utiču na to da tkanine ispuštaju boje, a te boje se onda talože na vešu i na njemu ostavljaju tragove, dok sama nečistoća uzrokuje sivilo. Ali kada se u bubnju veš-mašine pojavi hvatač boja – on iz vode, poput kakvog magneta, prikuplja sve razlivene boje i nečistoće i istovremeno ne dozvoljava da boje napuštaju tkanine tokom pranja. Sve to potrošačima omogućava da raznobojni veš najrazličitijih tkanina peru zajedno i budu bezbrižni.
Koliko je ova tehnološka inovacija korisna savremenom prezaposlenom čoveku, svedoči i to što je na tržištu iz dana u dan sve više vrsta hvatača boja, sa sve većom moći apsorbovanja boja razlivenih u vodi.
Zbog svega pomenutog važno je videti i kakva je prodaja hvatača boja u Srbiji iz godine u godinu – a upravo o tome govore podaci o prodaji robe široke potrošnje agencije Nielsen.

Rast prodaje

Na osnovu analize tržišta kojim je obuhvaćen period od jula 2018. do juna 2019. godine, uočljivo je da je u Srbiji porasla prodaja hvatača boja u odnosu na prethodno posmatrani period, i to po sva tri prodajna kriterijuma – vrednosno za 14,8%, količinski za 22,7% i komadno za 18,5%.
Značajno je pomenuti da u vezi sa posmatranim kanalima preko kojih ovi proizvodi stižu do kupaca, a uključeni su objekti hiper/super marketa, velikih prodavnica, malih prodavnica i drogerija, najveći rast beleži prodaja u velikim prodavnicama – i to vrednosna 34,4%, količinska 48,5% i komadna 44,6.

Po regionima

Posmatrano po regijama Srbije, vrednosna prodaja hvatača boja najveća je u regiji Beograd i iznosi 50,7%, sledi Vojvodina sa 24,2%, potom centralno-zapadna Srbija sa 15,1%, a na začelju je jugoistočna Srbija sa 10%.
Ukoliko pogledamo trend količinske prodaje hvatača boja prema regijama, i po tom prodajnom kriterijumu prednjači regija Beograd sa 51,1%, na drugom mestu je Vojvodina sa 23,9%, treća centralno-zapadna Srbija sa 15,3% i poslednja jugoistočna Srbija sa 9,7%.

Kanali prodaje

Ako posmatramo kanale preko kojih ova kategorija proizvoda stiže do ispitanika, a to su hiper/super marketi, velike prodavnice, male prodavnice i drogerije – najviše hvatača boja prodato je u hiper/super marketima (vrednosno 46,4% i komadno 48,7%). Najmanje hvatača boja po sva tri prodajna kriterijuma prodato je u malim prodavnicama (1,2%, 0,9% i 1,2%).

Vodeći igrači

Kada govorimo o najvećim proizvođačima hvatača boja, najzastupljeniji na srpskom tržištu su sledeći proizvođači (po abecednom redu): Cedo, Delta Pronatura, Emme profumi, Henkel i Well Done.

Po veličini pakovanja

Takođe, u analizu prodaje hvatača boja uvršćena je i podela prema veličini pakovanja. Najprodavanije po oba kriterijuma – vrednosno 46,4% i količinski 44,3% – jeste pakovanje od 20 komada, na drugom mestu je pakovanje od 50 komada (10,9% i 16,8%), dok je na trećem pakovanje od 30 komada (10,8% i 11,8%).

 

K2R – POMOĆNIK PRILIKOM PRANJA

 

Kompanija Henkel je 2016. godine domaćem tržištu predstavila brend K2r i time je pronašla svoje mesto i u kategoriji aditiva za veš. Prisustvo u ovoj kategoriji ogleda se u nekoliko različitih proizvoda – Colour Catcher (hvatač boja maramice), Intensive White (maramice za intenzivno belo), Intensive Black (maramice za intenzivno crno), Colour Catcher+Stain Remover (hvatač boja+odstranjivač fleka) i Washing Machine Cleaner (sredstvo za čišćenje veš mašine).
Poseban pomoćnik prilikom pranja u okviru samog brenda K2r, jeste maramica za veš K2r Colour Catcher. Maramice deluju kao magnet i tokom pranja upijaju sve boje koje odeća pušta. Zahvaljujući korišćenju maramica, ne morate više sortirati veš po bojama, a dokaz njihovog delovanja će ostati na maramici. Zahvaljujući svojoj tehnologiji, K2r Colour Catcher je izuzetno efikasan i jednostavan za upotrebu. Kako se koristi?

1. Pre ubacivanja veša, ubacite maramicu na dno bubnja mašine;
2. Dodajte veš i deterdžent, nastavite sa pranjem kao i obično;
3. Po završetku ciklusa pranja, izvadite maramicu i veš.

Na tržištu se mogu pronaći tri veličine pakovanja od 10, 20 i 40 maramica. Koristite K2r Colour Catcher!


VAFL

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 172, oktobar 2019)

 

DVOCIFRENI RAST KONZUMACIJE U DOMAĆINSTVIMA U SRBIJI

Prema podacima GfK, kategorija vafla beleži dvocifreni rast konzumacije u domaćinstvima u Srbiji između dva posmatrana perioda. Na ovaj rast je uticao kako razvoj baze kupaca, tako i povećanje učestalosti kupovine vafla. Penetracija ove kategorije je za posmatranih deset meseci dostigla 87% od ukupnog broja domaćinstava u Srbiji.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta vafla odnosi se na podatke GfK panela domaćinstava u Srbiji za period od septembra 2018. do juna 2019. godine.
Kategorija vafla beleži dvocifreni rast konzumacije u domaćinstvima u Srbiji između dva posmatrana perioda. Na ovaj rast je uticao kako razvoj baze kupaca, tako i povećanje učestalosti kupovine vafla. Penetracija ove kategorije je za posmatranih deset meseci dostigla 87% od ukupnog broja domaćinstava u Srbiji.
Preliveni vafli su zabeležili rast u odnosu na prethodni period i njihovo učešće je dostiglo 36% kategorije. Čokoladni fil je omiljeni, sa 31% učešća, a za njim sledi lešnik fil sa 19%.
Vafl se najviše kupuje u minimarketima – ovaj maloprodajni kanal ‘zauzima’ 32% vrednosnog tržišnog učešća u kategoriji, praćen supermarketima koji imaju učešće od 27% i tradicionalnim prodavnicama sa 24%. Hipermarketi učestvuju sa 10% ukupne vrednosti kategorije.
Kroz Panel domaćinstava je na domaćem tržištu evidentirano blizu 100 brendova. Ali, i pored tako velike ponude, tri vodeća proizvođača ‘pokrivaju’ čak 63% kategorije. To su (abecednim redosledom): Bambi, Jaffa i Štark.
Među domaćinstvima koja su bar jednom kupila vafl u posmatranom periodu, najviše je onih koja su kupila neki od Jaffa proizvoda (62%), dok relativna penetracija Bambi proizvoda iznosi 52%, a Štark 48%. Kupci nisu previše vezani za proizvođača, što potvrđuje lojalnost koja kod vodećih proizvođača iznosi između 24% i 33%.
Iako se povećao broj domaćinstava koja su bar jednom kupila vafl na promociji, njihovo učešće u ukupnim kupovinama nije zabeležilo značajno povećanje i u posmatranom periodu je iznosilo 29%.
Pojavljivanje Lidl trgovačkih marki na tržištu vafla uticalo je na povećanje prodaje i drugih trgovačkih marki. I pored ovog porasta značaja trgovačkih marki, njihovo učešće u ukupnoj vrednosti kategorije je nešto ispod 5%.

 

Jaffa

Slavica Lalović, Senior Brand Manager:
Kompanija Jaffa, najpoznatija po čuvenom Jafa Cakes biskvitu, u kategoriji napolitanki zauzima važno mesto sa brendom Jaffa napolitanke. Jaffa napolitanke su prvi brend u kategoriji vafla u Srbiji koji je tržištu ponudio napolitanku sa 80% fila. Bio je to iskorak u odnosu na konkurenciju a, kao i sve dobre odluke, dolazi od poznavanja potrošača i njegovih želja i potreba. Kategorija klasičnih ili neprelivenih napolitanki ovim unapređenjem beleži rast, a Jaffa napolitanke, kao nosilac tih promena, doživljavaju svoj najveći uspon.
Pored bogatog fila, tržištu su ponuđeni različiti ukusi napolitanki, recepture koje su svakim danom sticale sve više ljubitelja Jaffa napolitanki. Naročito se izdvajaju Jaffa Creme, Jaffa Šlag i Čokolada napolitanke, kao i posna napolitanka od lešnika u čijem sastavu je lešnik pasta od sveže pečenih lešnika. Sve neprelivene napolitanke su upakovane u tzv. flopack pakovanje od 187g, fino utegnute i odlično izdizajnirane. Jaffa napolitanke se podjednako dobro prodaju u svim kanalima prodaje, a prodaja je od momenta lansiranja napolitanki sa 80% fila vrtoglavo rasla.
Jaffa napolitanke nude tržištu jedinstvene ukuse u kategoriji prelivenih napolitanki. U želji da se diferenciramo od konkurencije i potrošaču ponudimo više senzacije u ukusu razvili smo belu napolitanku sa bogatim filom višnje za čiju recepturu smo inspiraciju našli u Švarcvald torti. Izdvajamo i Jaffa napolitanke White Creme, prve bele dekorisane napolitanke, neodoljivog creme ukusa.
Inovacija je Jaffa napolitanku dovela u sam vrh u kategoriji napolitanki. Cilj je bio ponuditi tržištu ‘više od napolitanke’, u atraktivnom pakovanju, po pravoj ceni. I dalje se bavimo unapređenjem proizvoda kroz što bolje poznavanje potrošačkih potreba, ali i svetskih trendova u ovoj industriji.
Od 2015, prodaja Jaffa napolitanki raste dvocifrenim postotkom rasta, svaka naredna godina donosila je rekordnu prodaju. Najzaslužniji za rezultat su kvalitet proizvoda, pogođen ukus za srpskog potrošača, ali i neprestani rad na razvoju novih proizvoda i primamljivih promotivnih aktivnosti.

 

Štark

Jelena Ljubomirović, Senior Brand Developer:
Kompanija Soko Štark jedna je od najpoznatijih u Srbiji, ali i šire, upravo zahvaljujući kvalitetu svih proizvoda i brendova, kojeg se beskompromisno drži.
Štark Napolitanke su jedne od vodećih na tržištu, sa tradicijom dužom od pet decenija. Prepoznatljivo ‘ljubičasto’ pakovanje, koje je obeležilo mnoge generacije, kao i jedinstven ukus hrskavog vafla u kombinaciji sa bogatim filom i najfinijim kakao prelivom, učinili su da Štarkove Napolitanke budu prva asocijacija za prelivene vafel proizvode na tržištu.
Raznolikost ukusa je nešto na šta su naši potrošači naviknuti, a mi se trudimo da stalno nalazimo nove načine da ih obradujemo. Krajem prošle godine smo potrošačima predstavili još jednu jedinstvenu kombinaciju u neprelivenom vaflu – Napolitanku sa ukusom Najlepše želje čokolade. Ove godine smo se potrudili da odemo korak dalje…
Od nedavno, porodica Štark Napolitanki je bogatija za jedan nesvakidašnji i potpuno nov koncept – Napolitanke inspirisane Macarons kolačićima. Ove napolitanke jedinstvene su na tržištu, kako po svom izgledu, tako i po asortimanu ukusa – tu su pistaći, jagoda, borovnica i limun. Kao i poznati kolačići, ove napolitanke čitavim svojim izgledom (vaflom u boji) oslikavaju bogat ukus koji donose. Svaki ukus je atraktivan za sebe, ali su još lepši kada se posluže zajedno i omogućavaju potrošačima da oboje svoj svet novim uživanjima.
Soko Štark je deo Atlantic Grupe, multinacionalne kompanije koja u svom poslovanju objedinjuje proizvodnju, razvoj, prodaju i distribuciju robe široke potrošnje, uz prisutnost na tržištima više od 30 zemalja širom sveta.

 

ČOKOLADE I ČOKOLADICE

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 172, oktobar 2019)

 

Prema podacima Retail Zooma, najvažniji kanal prodaje kod čokolada i čokoladica je kanal srednjih i velikih radnji - od 40 do 300m².

 

Podaci kompanije Retail Zoom se odnose na količinsko i vrednosno učešće čokolada i čokoladica na maloprodajnom tržištu Srbije u periodu od septembra 2018. do avgusta 2019. godine, dakle proteklih godinu dana.

Prodaja po regionima

U toku posmatranog perioda u severnoj Srbiji je generisano 23,3% prodatih količina, u Beogradu 26,7%, u zapadnoj Srbiji 22% prodaje, a u istočnoj Srbiji 28% prodatih količina.
Ako posmatramo vrednosno učešće primećujemo da je u severnoj Srbiji zabeleženo 24,3% vrednosnog tržišnog učešća, Beograd beleži 28,8% vrednosnog tržišnog učešća, a istočna i zapadna Srbija kumulativno beleže 46,8% vrednosne prodaje.

Segmentacija

Na teritoriji Srbije, prema istraživanju kompanije Retail Zoom, u periodu od septembra 2018. do avgusta 2019, na tržištu čokolada i čokoladica, količinski posmatrano, segmentacija izgleda ovako: čokolade čine 57,9%, a čokoladice 42,1%; vrednosno posmatrano cifre su sledeće: čokolade su 63,1%, a čokoladice čine 36,9% tržišta.

Po kanalima prodaje

Najveće količine čokolada i čokoladica su u ovom periodu prodate kroz kanal srednjih i velikih radnji (38,7% količinski, 37,9% vrednosno), sledi kanal malih radnji sa 31,2% količinski i 29,2% vrednosno, hiper/supermarketi učestvuju sa 24% količinski i 24,7% vrednosno, kanal kiosaka, paviljona i benzinskih stanica beleži 6,1% količinski i 8,2% vrednosno.

Vodeći igrači

Vodeći proizvođači, vrednosno posmatrano, u kategoriji čokolada i čokoladica, kumulativno gledano su: Ferrero, Mars, Mondelēz, Pionir i Soko Štark (rangirani po abecednom redu).

 

NAJLEPŠE ŽELJE

 

Iako je verna tradiciji i originalnoj recepturi, kompanija Štark se ne plaši inovacija i prati trendove, pa se u širokom asortimanu Najlepših želja mogu pronaći čokolade najrazličitijih ukusa.

 

Kada su čokolade u pitanju, Štarkove Najlepše želje su već godinama poznate po jedinstvenoj teksturi i prepoznatljivom ukusu. Kompanija Soko Štark se ponosi prirodnim sastojcima od kojih se Najlepše želje čokolade prave, gde dominiraju kakao i kakao buter. Međutim, iako veran tradiciji i originalnoj recepturi, Štark se ne plaši inovacija i prati trendove, pa se u širokom asortimanu Najlepših želja mogu pronaći čokolade najrazličitijih ukusa.
Tokom ove godine Najlepše želje su tržištu predstavile nekoliko novih ukusa, od kojih izdvajamo one najinteresantnije:

Najlepše želje Plus – Somersby
Čokoladu sa ukusima jabuke i kruške, koja u sebi sadrži jedno od najpoznatijih cider osvežavajućih pića – Somersby;

Najlepše želje LOL – Smoki
Spoj Štarkovih najpoznatijih brendova – Smoki mini i Najlepše želje, koji je rezultirao neponovljivim ukusom čokolade i hrskavog Smokija;

 Najlepše želje keks i višnja/vafl i lešnik
Treća vrsta čokolade koju izdvajamo ne razlikuje se samo po ukusu, već i po teksturi, koja podseća na najukusnije kolače. Reč je o Najlepše želje čokoladi sa ukusom keksa i višnje i vafla i lešnika.

Čaj

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 173, novembar 2019)

 

PONUDA SVE ŠIRA, A POPULARNOST VEĆA

 

Iako je analiza rađena u periodu koji uključuje prolećne i letnje mesece, čak 58% domaćinstava u Srbiji je bar jednom kupilo čaj za konzumaciju u domaćinstvu u posmatranom sedmomesečnom periodu.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta čaja u Srbiji odnosi se na podatke GfK panela domaćinstava za period od februara do avgusta 2019. godine.
Iako je analiza rađena u periodu koji uključuje prolećne i letnje mesece, čak 58% domaćinstava u Srbiji je bar jednom kupilo čaj za konzumaciju u domaćinstvu u posmatranom sedmomesečnom periodu.
Najviše se kupuju biljni čajevi, koji ‘pokrivaju’ 58% prodatih količina. Slede ih voćni sa 18% i medicinski čajevi sa 14%. Pored toga što se biljni čajevi kupuju u najvećim količinama, kupuju se i znatno češće od drugih vrsta. Čak 60% novca namenjenog za kupovinu čajeva kupci izdvoje za biljne čajeve, što je za četiri procentna poena više nego u istom periodu prethodne godine.
Na tržištu se može naći više od 90 brendova čajeva, a četiri vodeća ‘pokrivaju’ 41% ukupnih količina kategorije. To su, abecednim redosledom: Fructus, Milford, Welton i Yumis. Milford je ostvario najveću lojalnost među posmatranim vodećim brendovima, 45%. Yumis ima lojalnost od 19%, uz relativnu penetraciju od 20%. Fructusova relativna penetracija je 37%, a lojalnost 35%, dok Welton beleži penetraciju od 29% i lojalnost od 28%.
Trgovačke marke su prisutne u kategoriji sa čak 18% količinskog učešća i svega 14% vrednosnog učešća usled značajno niže prosečne cene u odnosu na brendirane čajeve.
U supermarketima su kupljene najveće količine čajeva u posmatranom periodu, 28%. U minimarketima je kupljena četvrtina svih količina čajeva, a petina u tradicionalnim prodavnicama. U hipermarketima kupljeno je 12%, a u diskontnim lancima 4%. Preostalih 9% količina kupljeno je u ostalim formatima, pre svega apotekama i prodavnicama zdrave hrane.
Na promociji je kupljeno 14% količina, što predstavlja smanjenje od jednog procentnog poena u odnosu na isti period prethodne godine.

Fructus

Saša Vujinović, direktor prodaje:
Fructus je viđen kao lični čaj, to jest čaj za svakoga i u svom portfoliju ima nekoliko linija proizvoda, koje možemo da razlikujemo kao: Classic, Everyday, Premium, Exclusive i rinfuz čajeve.
Everyday pakovanje je najprodavaniji proizvod, a kako i sam naziv kaže – to je pakovanje čaja za svaki dan. Prodaja čajeva je u porastu. Roba se najbolje prodaje kroz supermarkete, a nakon toga idu male radnje. Ono što je interesantno za Fructus brend je to da smo prisutni i u farmaciji (kroz apoteke) i u prodavnicama zdrave hrane.
Imamo nekoliko noviteta za koje imamo plan da ih lansiramo početkom sledeće godine.
Kada je reč o prodaji, to je brza, konkurentna oblast. Treba raditi na stalnom usavršavanju prodajnih veština, kako bi ostali relevantni, efikasni i uspešni. Učenjem tehnika i veština prodaje, mogu se prevazići svi izazovi i može se ostati na vrhu. Potrebno je pratiti nove trendove, tehologije, strategije, kako biste održali korak sa vremenom i konkurencijom.
Naš cilj je da budemo drugačiji od ostalih, da se trudimo više od konkurencije i da napravimo bolji proizvod. Ono na šta smo veoma ponosni jeste partnerski odnos sa svim našim kupcima kojima plasiramo naš proizvod i naš glavni cilj je da, osim potrošača, i sam naš partner u plasiranju proizvoda bude zadovoljan.
Konkurencija je zapravo potpuno prirodna i zdrava stvar, ona na nas deluje stimulativno – borimo se i unapređujemo naš način rada da bismo opstali, i tera nas da još više, bolje i kvalitetnije radimo i time osvajamo što više naklonost potrošača na tržištu. Ona nam može pomoći da odredimo svoju trenutnu poziciju na tržištu, a osim toga, kako ćemo znati gde se nalazimo u okviru svoje tržišne kategorije ako nemamo sa kim da se uporedimo?
Za kupce je dobra što oštrija konkurencija. To znači da mogu da očekuju proizvode po povoljnijoj ceni, uz podizanje kvaliteta. Nas tera na kvalitetnije uslove prodaje, bolje promocije i bolji način distribucije.

MV sistem

Nemanja Duvnjak, Brand Manager:
U portfoliju imamo širok asortiman artikala, od zelenih i crnih čajeva, preko biljnih i voćnih infuzija, u različitim pakovanjima (40/28/20 kesica).
Ono što nas izdvaja je Familiy pack (40 kesica) koji je namenjen maloprodaji, dok smo se za HoReCa kanal prilagodili kovertiranim kesicama. Svi naši artikli se pakuju i uvoze iz Nemačke, nemamo situaciju da se za naše tržište roba pakuje u zemljama istočne Evrope, čime bi naš potrošač bio oštećen za originalni proizvod najvišeg kvaliteta.
Takođe izdvojili bismo i podatak da su neki od naših artikala nosioci prestižnog UTZ sertifikata, koji u Srbiji posedujemo samo mi.
Bestseleri su klasici – menta, kamilica, zeleni čaj, ali i potpuno nekonvencionalni ukus jagoda-jogurt, koji su mnogi pokušali bezuspešno da kopiraju. Menta i kamilica se prodaju u porodičnim pakovanjima, ali smo zbog tražnje iz HoReCa kanala nabavili oba artikla u kovertiranim pakovanjima od 20 kesica. Ono što moramo da istaknemo kao iznenađenje je prodaja čaja od čistog đumbira (28 kesica) koji je jedinstven na tržištu.
Dominira kanal hiper i mega marketa.
Imajući u vidu da mnogo zavisimo od vremena, tako i prodaja prati vremenske prilike, ali bez obzira na toplije zime u poslednjih nekoliko godina, prodaja Milforda konstantno raste.
Milford je poznat po inovacijama i trudimo se da diktiramo trendove. Svake godine radimo na novitetima, bilo da je reč o pojedinačnom artiklu ili o celoj liniji artikala (npr. funkcionalni čajevi).
Mnogi artikli su i redizajnirani, sa oznakom porekla na kutijici (zastava Nemačke), a prilagođene su slike i za vodoravno i uspravno pozicioniranje na rafu.
Konstantno se radi na širenju numerike, držanju primata u HoReCa kanalu, ali i širenju na TT i KA. Trudimo se i da u marketinškom smislu budemo što raznovrsniji – radio kampanja, BUS advertising, FB, Instagram, štampani mediji, sponzorstva, kao i stalne degustacije u marketima i cenovne akcije.

Yumis

Marina Milojević, marketing i KA koordinator:
Kategorija Yumis čajeva razvila se u dva pravca: standard varijanta čajeva sa i bez končića i premijum linija Tea Time čajeva. Kompletan asortiman beleži rast u kontinuitetu. Asortiman osnovne linije čajeva deli se na kategoriju biljnih i medicinskih čajeva i kategoriju voćnih čajeva.
Premijum linija je linija čajeva savremene tehnologije i svetske recepture, modernog dizajna, vrećica čaja je spakovana u aroma omotač koji čuva originalan ukus čaja do momenta konzumacije. Tea Time brend plasiran je u 9 ukusa.
Prodaja Yumis čajeva stalno raste, pa se u skladu sa tim povećavaju i proizvodni kapaciteti instalacijom savremenih mašina. Posebno smo ponosni na plasman Tea Time čajeva na rusko tržište i postignute pozicije i dosadašnje rezultate. Na domaćem tržištu, još jačim intenzitetom nastavlja se distribucija i Yumis i Tea Time čajeva kroz poznate kanale, uključujući i apoteke, na preko 5.000 istovarnih mesta, a u planu je i razvoj HoReCa kanala.
Kategorija čaja je poslednjih godina bez izraženog sezonaliteta, pa je i prozvodnja kontinuirana tokom cele godine.
Kao favoriti, pored standardnih ukusa nane i kamilice, izdvajaju se čajevi 9 biljaka, nana sa matičnjakom, a u kategoriji Tea Time čajeva voćni ukusi narandža đumbir, zeleni sa đumbirom i limunom, mešavina biljnog čaja sa valerijanom.
Kategorija čaja je inspirativna i ima dosta izazova kod razvoja novih ukusa i načina pakovanja. Kategorija Tea Time je našla put do potrošača i ponosni smo na rezultate i pozicije Tea Timea. Sledeća faza bio je projekat kompletnog redizajna osnovnih čajeva, uz jasnu diferencijaciju čajeva sa i bez končića. Projekat je trajao skoro godinu dana, i veoma smo zadovoljni rezultatima redizajna. Čajevi u novom pakovanju mogu se naći na policama od ove sezone.
Kvalitet Yumis čajeva je na prvom mestu, zato je njegov kontinuitet i odabir visokokvalitetnih sirovina, pretežno sa našeg područja, važan zadatak za naš sektor nabavke i kontrole kvaliteta.
Takođe, prateći tržišne trendove i navike potrošača na domaćem i ino tržištu, trudimo se da pored kvaliteta, ponudi dodamo i raznovrsni asortiman i moderno pakovanje. Tu su i specijalne mix&match akcije, pakovanja sa gratisima i još mnoge druge akcije za naše verne potrošače.

 

SOKOVI 100% VOĆE

$
0
0

(tekst objavljen u Progressive magazinu br. 174, decembar 2019)

 

RAST VREDNOSNE PRODAJE

Posmatrano po regionima Srbije, vrednosna prodaja sokova 100% voće najveća je u Beogradu (53,7%), u Vojvodini iznosi 22%, u jugoistočnoj Srbiji je 11,9%, a u regionu centralno-zapadne Srbije 12,5%.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Na osnovu analize tržišta kojom je obuhvaćen period od novembra 2018. do oktobra 2019. godine, u Srbiji je uočljiv rast vrednosne prodaje sokova 100% voće od 2,8% u odnosu na prethodno posmatrani period, dok količinska prodaja beleži pad od -2%, a komadna od -0,4%.

Prodaja po kanalima i regionima

Značajno je pomenuti da je u vezi sa kanalima preko kojih sokovi 100% voće stižu do kupaca, a uključeni su objekti hiper/super marketa, velikih, srednjih i malih prodavnica i trafika, povećana njihova prodaja u velikim/srednjim prodavnicama (vrednosno 7,6%, količinski 3,2% i komadno 5,8%), dok je pad prodaje zabeležen u kioscima i paviljonima po sva tri kriterijuma (vrednosno -17%, količinski -17,7% i komadno -28,8%).
Posmatrano po regionima Srbije, vrednosna prodaja sokova 100% voće najveća je u Beogradu (53,7%), u Vojvodini iznosi 22%, u jugoistočnoj Srbiji je 11,9%, a u regionu centralno-zapadne Srbije 12,5%.
Ako posmatramo kanale preko kojih 100% voćni sokovi stižu do potrošača, a to su hiper/super marketi, velike, srednje i male prodavnice i trafike, najviše ovih proizvoda prodato je u hiper/super marketima po sva tri prodajna kriterijuma (vrednosno 55,4%, količinski 55,1% i komadno 56%), slede velike/srednje prodavnice, dok je najmanje sokova 100% voće prodato u trafikama (vrednosno 4,7%, količinski 3,2% i komadno 5%).

Vodeći igrači

Kada govorimo o najvećim proizvođačima 100% sokova od voća, najzastupljeniji na srpskom tržištu su sledeći (po abecednom redu): Fresh&Co, Fruvita, Nectar, Rauch i Vino Župa. Ovih pet proizvođača kumulativno ima učešće od 88,7% vrednosno, odnosno 93,8% količinski.

Po ukusu

Važna za analizu prodaje sokova 100% voće jeste njihova podela po ukusu. I pored veoma velikog spektra ukusa gotovo sveg voća i najrazličitijih mešavina voćnih ukusa, na srpskom tržištu najprodavaniji su sokovi sa ukusima: pomorandže sa 34,7% učešća, jabuke sa 20,3%, jabuke + breskve sa 11,2%.

Po veličini pakovanja

Takođe, važna za analizu prodaje sokova 100% voće jeste i podela po veličini pakovanja. Ubedljivo najveću prodaju – vrednosno 47,6% i količinski 56,7% – beleži pakovanje od 1l, a na drugom mestu je pakovanje od 750ml, dok su na trećem mestu pakovanja od 330ml i 200ml.

 

 

 

 

DEZODORANSI

$
0
0

(tekst objavljen u Progressive magazinu br. 174, decembar 2019)

 

DROGERIJE SU VODEĆI FORMAT ZA KUPOVINU

Najviše se kupuju dezodoransi u spreju, koji čine čak 72% vrednosti kategorije. Dezodoransi u stik i roll-on obliku imaju približno jednako učešće, pokazuju podaci GfK.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta dezodoransa u Srbiji odnosi se na podatke GfK panela domaćinstava za period od marta do avgusta 2019. godine.
Analiza je rađena na prolećnim i letnjim mesecima, koji su i najznačajniji za kategoriju, a 61% domaćinstava u Srbiji je bar jednom kupilo dezodoranse u posmatranom šestomesečnom periodu.
Najviše se kupuju dezodoransi u spreju, koji čine čak 72% vrednosti kategorije. Dezodoransi u stik i roll-on obliku imaju približno jednako učešće (stik 14% i roll-on 12%). Od svih kupaca kategorije, 80% je bar jednom kupilo neki antiperspirant zbog čega ovaj tip čini čak 2/3 kategorije.
Na tržištu se može naći blizu 90 brendova dezodoransa, a pet vodećih ‘pokriva’ 66% kategorije. Veliki broj kupaca se odlučuje za neki od ovih pet brendova. To su, poređani abecednim redosledom: Dove, Fa, Nivea, Rexona i STR8. Čak 34% kupaca kategorije je bar jednom kupilo Dove, a isti procenat kupaca je kupio Nivea dezodorans. Za dezodoranse Rexona se odlučilo 26% kupaca kategorije, za Fa 17%, a za STR8 10%. Nivea predvodi vodeću petorku po lojalnosti, sa 48%. Sledi Dove čiji kupci su na ovaj brend izdvojili 43% od ukupnog novca namenjenog kategoriji.
Drogerije su vodeći format kada se govori o kupovinama dezodoransa, sa 29% učešća. Slede ih supermarketi sa 18%, tradicionalne prodavnice sa 16%, dok je preostala vrednost kategorije podeljena skoro podjednako među hipermarketima, minimarketima i ostalim formatima.
Neku od trgovačkih marki je kupilo 17% kupaca dezodoransa, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na prethodnu godinu, ali njihovo učešće je i dalje na niskom nivou od svega 6%.
Promocije su od velikog značaja za kategoriju, kao i kod većine kategorija za ličnu negu. U posmatranom šestomesečnom periodu, 36% kategorije je kupljeno na nekom vidu promocije.

 

Henkel

Danijel Knežević, Brand Manager, Henkel Beauty Care, Henkel Adria:
Henkel Beauty Care je na tržištu dezodoransa zastupljen sa brendom Fa, koji je sa istorijom dužom od 60 godina već postao istinska ikona i kao takav oduvek je bio poznat po svežim mirisima i upečatljivom dizajnu. Prateći trendove, Fa se povezuje s potrošačima kako bi njihovim čulima svakodnevno pružio rajski osećaj.
Asortiman se sastoji od deospreja od 150ml, roll-ona od 50ml i sticka od 50ml, a sama prodaja na tržištu ubedljivo je na strani deosprejeva, koji zauzimaju najveći deo tržišta. Zahvaljujući širokom Fa portfoliju, svaki potrošač može pronaći proizvod koji u potpunosti zadovoljava njegove potrebe.
Za potrošače koji vole dugotrajne i uzbudljive mirise, traže efekat osveživanja, a nemaju problema sa prevelikom količinom znojenja, Fa nudi široki asortiman deosprejeva mirisnih varijanti, bez aluminijumskih soli.
S druge strane, za sve potrošače koji uz neodoljiv miris dodatno traže pouzdanu zaštitu od znojenja, Fa antiperspirant pravo je rešenje, jer nudi 48-satnu zaštitu od znojenja, uz dugotrajnu svežinu.
I za kraj, za sve potrošače koje privlače prirodni sastojci u proizvodima, i koji vole da isprobavaju najnovije mirise i tehnologije, Fa je za 2020. godinu pripremio pravu inovaciju – dezodorans sa 0% alkohola i 0% soli aluminijuma. Sa ovim proizvodom, potrošač dobija blagi dezodorans s prirodnim sastojcima i 0/0 formulom uz pouzdanu zaštitu, izuzetno ugodan osećaj na koži i sveže i uzbudljive Fa mirise.
Potrošači kozmetičkih proizvoda vole nove koncepte, nove tehnologije i nove proizvode, pa se uvek trudimo da im pružimo odličan kvalitet, uzbudljive sastojke i inovacije u Fa proizvodima. Takođe, Fa proizvodi pružaju odličnu vrednost za novac, bilo da se radi o pouzdanoj zaštiti ili zavodljivom mirisu, svako može naći nešto za sebe u širokoj paleti Fa deo proizvoda.

 

Sarantis

Dalibor Bajić, marketing menadžer:
Kompanija Sarantis je već dve decenije prisutna na srpskom tržištu sa svoja tri sopstvena brenda STR8, BU i C-Thru koji u muškoj i ženskoj kategoriji dezodoranasa u spreju važe kao jedan od najprodavanijih proizvoda. Takođe, već više od 15 godina uspešno sarađujemo sa španskom kompanijom Puig uvozeći Antonio Banderas dezodoranse. Pre pet godina uspostavili smo saradnju sa italijanskom kompanijom Conter i obogatili asortiman sa još dva brenda – Denim i Tesori d’Oriente parfimisanim dezodoransima.
Brendovi STR8, BU i Denim, pored parfimisanih linija dezodoranasa koje prate mirisne note toaletnih voda, imaju i potkategorije antiperspirant dezodoranasa, stikova i roll-onova.
Pored dezodoranasa u spreju, u standardnim pakovanjima od 150ml, pre nekoliko godina ušli smo u sve popularniju ‘Travel’ kategoriju, lansiranjem BU i STR8 mini deo sprejeva od 50ml.
Naši dezodoransi su prisutni u svim prodajnim formatima. Izlaznost je standardno dobra zahvaljujući dobro izbalansiranom odnosu cene, kvaliteta, kao i vešto odabranim mirisnim notama. Kategorija dezodoranasa iz godine u godinu je u stalnom porastu i taj trend prate svi naši brendovi.
Kompanija Sarantis pomno prati najnovije svetske trendove, kao i promene u potrebama i navikama potrošača i konstantno usavršava svoju ponudu u pogledu kvaliteta, pakovanja, dizajna, kao i lansiranjem novih mirisnih nota, kako bi na najbolji mogući način ispunila očekivanja potrošača i stekla njihovu lojalnost. Tako smo ove godine lansirali dve nove STR8 linije, kao i dve BU linije dezodoranasa. Već za sledeću godinu pripremamo nova lansiranja, tako da će svaki naš brend biti obogaćen novom mirisnom notom, a planiramo i redizajn proizvoda za određene brendove.
Poboljšanje prodaje uz promotivne aktivnosti uglavnom se sastoji u akcijskim popustima na regularnu cenu, naročito u letnjem periodu, ali paralelno nudimo kupcima veoma atraktivne i pristupačne kombinacije proizvoda u setovima, od kojih je najprodavanija kombinacija dezodorans u spreju + gel za tuširanje, kao i već pomenute promo artikle 150+50ml gratis.

 

Unilever

Vladimir Knežević, Customer Marketing Manager za Srbiju i Crnu Goru, Beauty & Personal Care:
U kategoriji dezodoranasa na tržištu Srbije, Unilever je prisutan sa brendovima Dove, Dove Men+Care, Rexona, Axe i Brut. Karakteristika Dove i Dove Men+Care brenda, koja nas čini jedinstvenim na tržištu, je formulacija sa 1/4 hidratantne kreme. Axe je brend namenjen muškoj populaciji koja preferira parfemske dezodoranse, dok Dove, Dove Men+Care i Rexona spadaju u grupu antiperspiranata. Rexona je broj jedan dezodorans u svetu i ekspert u segmentu antiperspiranata. Jedinstvena MotionSense™ tehnologija, koja se aktivira pokretom tela, nudi efikasnu zaštitu od znojenja i dugotrajnu svežinu, te tako izdvaja Rexonu.
Najveću prodaju ostvarujemo kroz drogerije i hiper/super markete. Brendovi Dove, Dove Men+Care i Rexona prisutni su sa sve tri vrste aplikatora – sprej, stik i roll-on, dok se Axe i Brut dezodoransi prodaju samo u formatu spreja. Kada govorimo o vrstama aplikatora, najbolje se prodaju dezodoransi u spreju. U kategoriji ženskih antiperspiranata, najprodavaniji je Dove Original, a kod muških Dove Men+Care Clean Comfort. Kategorija dezodoranasa je u Unileveru u 2018. godini ostvarila značajan rast i sa tim trendom smo nastavili i u 2019.
Noviteti u našem asortimanu su nedavno redizajnirani Dove i Dove Men+Care antiperspiranti sa novom, poboljšanom formulom. Dove je predstavio i nove mirisne note sa kokosom, jabukom i matcha, dok smo kroz Dove Men+Care predstavili 2 nove mirisne note – Sport i Endurance. Nedavno su lansirani i novi Dove 0% aluminijum dezodoransi sa nežnom formulacijom obogaćenom vitaminom B3.
Od Rexona inovacija posebno izdvajamo Rexona Workout, dizajniran za uslove kada je našem telu potrebna veća zaštita od znojenja – mikrokapsule u njegovom sastavu se MotionSense™ tehnologijom aktiviraju sa svakim našim pokretom.
Unilever i dalje radi na unapređivanju svog asortimana kako bismo odgovorili na raznovrsne potrebe i preferencije potrošača. U borbi sa konkurencijom, pored kvalitetnih proizvoda i širokog asortimana, marketing takođe igra značajnu ulogu. Unilever se uvek trudi da sa svojim partnerima kreira što interesantnije aktivacije i promotivne aktivnosti.
U 2020. nastavljamo istim tempom, sa novim proizvodima, zanimljivim kampanjama i aktivacijama.

 

 

 

 

 

KAFA

$
0
0

(tekst objavljen u Progressive magazinu br. 174, decembar 2019)

 

SVAKO IMA SVOJ RITUAL

Ako posmatramo kanale preko kojih tzv. domaća kafa stiže do potrošača, najviše ovih proizvoda prodato je u velikim prodavnicama – vrednosno 40%, slede male prodavnice sa 30,2%, potom hiper/super marketi sa 26,2%, dok je najmanje ove kafe prodato u trafikama (3,6%).

 

Nielsen analiza tržišta domaće kafe

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Svako ima svoju kafu, pravo na pauzu za kafu, svoju priču o kafi, svoj ritual ispijanja kafe. Ona za svakog ima posebno značenje, posebnu filozofiju, svako ima pravo da misli da je priprema najbolje, da kafa postoji samo i baš zbog njega.
Vremenom su priprema, serviranje i uživanje u kafi postali do te mere važni da joj se sada posvećuje poseban segment izučavanja i u gastronomiji i ugostiteljstvu.
Danas se kafa uzgaja u više od 70 zemalja, prvenstveno u ekvatorijalnom pojasu Amerike, Južne Azije, Indije i Afrike, a Kolumbija i Brazil proizvode čak 40% sve kafe na svetu.
U poslednjih desetak godina na našem tržištu je i sve više proizvođača tzv. domaće kafe. Svi se trude i da je upakuju tako da svako bez mnogo napora može da utone u aromatičnu paru koja izlazi iz šoljice i trenutno se razbudi.
Zbog svega pomenutog važno je videti i kakva je prodaja tzv. turske kafe u Srbiji iz godine u godinu, a upravo o tome govore podaci o prodaji robe široke potrošnje agencije Nielsen.
Analiza prodaje turske kafe koju vam predstavljamo obuhvata period od novembra 2018. do oktobra 2019. godine.

Prodaja po kanalima i regionima

Na osnovu analize tržišta kojom je obuhvaćen pomenuti period, u Srbiji je u odnosu na isti period prethodne godine uočljiv pad vrednosne prodaje turske kafe za -4,1%, takođe po druga dva prodajna kriterijuma zabeležen je pad prodaje ovog proizvoda, i to količinski za -3,4% i komadno za -5,4%.
Značajno je pomenuti da je u vezi sa kanalima preko kojih turska kafa stiže do kupaca, a uključeni su objekti hiper/super marketa, velikih/srednjih prodavnica, malih prodavnica i trafika, u objektima hiper/super marketa zabeležen pad prodaje turske kafe: vrednosno za -1,9%, količinski za -1,2% i komadno za -1,8%, dok je najveći pad u u objektima do 40m² i iznosi -9,4%.
Posmatrano po regionima Srbije, vrednosna prodaja turske kafe najveća je u regionu jugoistočne Srbije (28,2%), sledi region Vojvodine sa 26,2%, zatim centralno-zapadna Srbija sa 25,2%, dok je najmanja u Beogradu (20,5%).
Ako posmatramo kanale preko kojih turska kafa stiže do potrošača, najviše ovih proizvoda prodato je u velikim prodavnicama – vrednosno 40%, slede male prodavnice sa 30,2%, potom hiper/super marketi sa 26,2%, dok je najmanje turske kafe prodato u trafikama (3,6%).

Vodeći igrači

Kada govorimo o najvećim proizvođačima turske kafe, najzastupljeniji na srpskom tržištu su sledeći (po abecednom redu): Allcafe, Dobro jutro, Grand Prom, Moravka Pro i Strauss Adriatic. Ovih pet proizvođača ‘zauzima’ 86,7% vrednosnog i 84,5% količinskog udela u ukupnoj prodaji turske kafe na srpskom tržištu.

Po tipu pakovanja

U analizu prodaje turske kafe uključena je i podela po tipu pakovanja na: vrećice (bags), kutije (boxes), limenke (tins). U Srbiji je u analiziranom periodu najviše prodato turske kafe u vrećicama i na njih u ukupnoj prodaji ‘otpada’ 98,9% vrednosnog i 99,2% količinskog udela.

Po veličini pakovanja

Takođe važna za analizu prodaje turske kafe jeste i njena podela po veličini pakovanja. Najviše ovog proizvoda prodato je u pakovanju od 200g (vrednosno 56,3% i količinski 56,7%), slede pakovanje od 100g (vrednosno 37,2% i količinski 36,9%) i pakovanje od 500g (vrednosno 4,7% i količinski 5%). Sva ostala pakovanja turske kafe, veća i manja, imaju manji vrednosni i količinski udeo u ukupnoj prodaji ovog proizvoda na srpskom tržištu u posmatranom periodu.

 

 

RETAIL ZOOM: INFORMACIJE O PROMETU INSTANT I KAFE U KAPSULAMA NA TRZŽIŠTU

Najvažniji kanal prodaje kod instant kafe je kanal srednjih i velikih radnji (od 40 do 300m²), dok je kod kafe u kapsulama to kanal supermarketa i hipermarketa (>300m²).

 

Instant kafa

Podaci kompanije Retail Zoom se odnose na količinsko i vrednosno učešće instant kafe na maloprodajnom tržištu Srbije u periodu od novembra 2018. do oktobra 2019. godine. U toku posmatranog perioda, u regionu Beograd, količinski posmatrano, generisano je 24,9% prodaje. Vrednosno, region Beograd ima udeo od 29,1%. U regionu Sever količinski udeo je 28,6% a vrednosno ‘nosi’ 30,7% učešća. Regioni Zapad i Istok beleže kumulativno 40,2% vrednosne prodaje.

Segmentacija

Na teritoriji Srbije, prema istraživanju kompanije Retail Zoom u proteklih godinu dana na tržištu instant kafe, količinski posmatrano, segmentacija izgleda ovako: instant kafa čini 93%, instant kapućino 5,6%, a instant ledena kafa 1,4%; vrednosno posmatrano cifre su sledeće: instant kafa čini 92,7%, instant kapućino 6% i instant ledena kafa čini 1,3% tržišta.

Kanali prodaje

Najveće količine instant kafe su u ovom periodu prodate kroz kanal srednjih i velikih radnji (40,3% količinski, 40% vrednosno), sledi kanal malih radnji sa 32,1% količinski i 28,3% vrednosno, hiper/supermarketi učestvuju sa 22% količinski i 26% vrednosno, kanal kiosaka i benzinskih stanica 5,6% količinski i 5,7% vrednosno.

Vodeći igrači

Vodeći robni proizvođači u kategoriji instant kafa su: Grand Prom, Jacobs Douwe Egberts, Mokate SA, Moravka i Nestlé (po količinskom tržišnom učešću, rangirani po abecednom redu), dok su vrednosno posmatrano, vodeći robni proizvođači: Grand Prom, Jacobs Douwe Egberts, Mokate SA, Nestlé i kumulativno postmarani proizvođači robnih marki (rangirani po abecednom redu).

Kafa u kapsulama

Podaci kompanije Retail Zoom se odnose na količinsko i vrednosno učešće kafe u kapsulama na maloprodajnom tržištu Srbije u periodu od novembra 2018. do oktobra 2019. U toku posmatranog perioda u regionu Beograd je generisano 56,3% prodatih količina, u regionu Sever količinsko učešće je 21,1% dok je kumulativno u regionu zapadne i istočne Srbije prodato 22,6% količina. Ako posmatramo vrednosno učešće primećujemo da je u regionu Beograd zabeleženo 56,9% vrednosnog tržišnog učešća, Sever beleži 21,4% vrednosnog tržišnog učešća, a istočna i zapadna Srbija kumulativno beleže 21,7% vrednosne prodaje.

Kanali prodaje

Najveće količine kafe u kapsulama su u ovom periodu prodate kroz kanal super/hiper marketa (73,2% količinski, 71,8% vrednosno), sledi kanal srednjih i velikih radnji sa 22,5% količinski i 23,1% vrednosno, male radnje učestvuju sa 2,4% količinski i 2,7% vrednosno, kanal kiosaka i benzinskih stanica sa 2% količinski i 2,4% vrednosno.

Vodeće robne marke

Vodeće robne marke u kategoriji kafe u kapsulama su: Barcaffè, Illy, Nescafé (po količinskom tržišnom učešću, rangirani po abecednom redu), dok su vrednosno posmatrano, vodeće robne marke: Barcaffè, Illy, Nescafé (rangirane po abecednom redu).

 

All Cafe

Dejan Krupniković, direktor:
Firma Allcafe s.z.t.r. iz Čačka predstavlja se na tržištu sa brendovima Kraljica kafa i Car kafa.
Kada je reč o Kraljica kafi, u prodaji su dve vrste, Kraljica kafa classic i Kraljica kafa premium u pakovanjima od 100g i 200g, kao i instant kafe 2u1 i 3u1. Ista je situacija i sa Car kafom – na tržištu je dostupna Car kafa i Car kafa light, takođe u pakovanjima od 100g i 200g.
Naši proizvodi su zastupljeni kako u malim radnjama, tako i u velikim trgovinskim lancima. Kada je reč o prodaji, naš vodeći brend je Kraljica, mada je Car prati, u zavisnosti od terena prodaje.
U cilju poboljšanja prodaje, trudimo se da kroz svakodnevne posete našim kupcima zadovoljimo ukuse krajnjih potrošača, kako kvalitetom, tako i cenovno. U toku godine organizujemo razne marketinške aktivnosti i akcijske prodaje, što je rezultiralo time da prodaja naše kafe iz godine u godinu raste.

 

Grand kafa/Atlantic Grupa

Dijana Mujanić Mišković, regionalni rukovodilac za izgradnju brenda u Strateškom poslovnom području Kafa:
U više od dva miliona domova u regionu dan počinje uz Grand kafu, koju u segmentu sveže mlevene kafe predstavljaju naši brendovi Grand kafa Gold, Grand Aroma i Grand DeLuxe. Zato što shvatamo koliko je šoljica omiljene kafe važna, u Grand kafi uživanje i zadovoljstvo potrošača posmatramo kao stratešku vrednost kompanije.
Zbog toga smo ovoj porodici proizvoda nedavno dodali još jednog člana – Grand kafu Strong koju izdvaja jedinstven način mlevenja i pečenja, za sve one koji žele snažniji doživljaj kafe i istinski uživaju u moćnom ukusu omiljenog crnog napitka. Osim što konstantno unapređujemo kvalitet svojih proizvoda, menjali smo i njihova pakovanja: taman toliko da idu u korak sa vremenom, ali i da ostanu bliska, voljena i prepoznatljiva. Sada je celokupan portfolio sveže mlevene Grand kafe dobio novo ruho, u elegantnim mat pakovanjima, koja asociraju na toplinu, bliskost i druženje – i uz prepoznatljiv miris i ukus.
Iako je izazov zadržati poziciju najvećeg proizvođača u regionu, čini se da je još izazovnije pridobiti nove generacije koje žele potpuno svoje uživanje u kafi, prilagođeno ličnim navikama i ‘on the go’ načinu života. Kako u svakom izazovu vidimo priliku, kreirali smo Grand Black’n'Easy – revolucionarnu inovaciju u kategoriji kafe – prvu pravu tursku kafu spremnu za minut.

 

Illy/Sapori Group

Kompaniju Illy je 1933. godine osnovao Frančesko Illy, a tradiciju je nastavio njegov sin Ernesto. Firma je i nakon toga ostala porodična, iako je narasla na globalne razmere i prisutna je sa svojim proizvodima u više od 140 zemalja sveta.
Illy kafa prži se u tri najčešća oblika: normal, tamno pržena i bez kofeina. Limenka se tradicionalno koristi još od početka proizvodnje, dok se tek sredinom sedamdesetih došlo do saznanja zašto je taj način pakovanja najbolji.
Glavne karakteristike Illy kafe su da je to 100% arabika kafa – mešavina devet vrsta najbolje uzgajane i izabrane kafe (kafa se bere sa devet lokacija u svetu, a Brazil je prisutan u najvećem procentu, oko 60%). Izbor kafe se vrši zrno po zrno.
Ima do četiri puta manje kofeina od ostalih kafa na tržištu i jedinstveno pakovanje pod pritiskom gasa koji ne dopušta gubitak kvaliteta ukusa i mirisa, bez obzira na vremenske uslove. Kafa je hlađena nakon pečenja hladnim vazduhom, pa ne oksidira i ne gubi na masi.
Illy kafa je dostupna u HoReCa pakovanju, u okviru Office programa i u okviru Illy Home programa.
llly je veoma veliku pažnju posvetio segmentu kafe za kuću. Dostupne su: Kafa u zrnu, Mlevena kafa i Filter kafa u pakovanju od 250g, Instant kafa u pakovanju od 16g. Tu je i Kafa u kapsulama u različitim varijantama: Illy normal, Illy scura (jače pečena kafa), Illy lungo (za duže kafe), Illy bez kofeina, Monoarabika Brazil, Monoarabika Costa Rica…
Preduzeće Sapori Group je već duže od 15 godina generalni uvoznik i distributer Illy kafe, kao i celokupnog asortimana iz Illycaffe grupacije.

 

Jacobs Douwe Egberts

Marko Petrović, Marketing Manager:
Od ove godine, Jacobs je prisutan u svim većim kategorijama kafe na našem tržištu. Pored ponude instant kafe visokog kvaliteta po čemu smo prepoznatljivi, na našem tržištu je lansirana i Jacobs tradicionalna kafa, i to posebno napravljena po ukusu srpskog potrošača.
Nova tradicionalna kafa je lansirana u pakovanjima od 100, 200 i 500g i može se nabaviti u svim bolje snabdevenim radnjama. Iako je prisutna na tržištu tek nekoliko meseci, nakon lansiranja i velike marketinške kampanje potražnja konstantno raste, pa već možemo reći da su potrošači odlično prihvatili novog igrača u najvećoj kategoriji kafe. Iako je ova kategorija uglavnom rezervisana za lokalne proizvođače, Jacobs se prihvatio izazova da razvije novi blend pržene mlevene kafe koji će odgovarati ukusu srpskih potrošača i ponuditi im nešto novo. I ovaj blend kafe to zaista i jeste – nova mešavina arabika i robusta kafe, prepoznatljivog jačeg ukusa i arome.
Dodatno, specifičan je i sam način pripreme. Jacobs tradicionalna kafa za razliku od ustaljenog procesa, nastaje sporim pečenjem zrna kafe, što doprinosi bogatijoj aromi i ukusu kafe koja na ovaj način nije nikada prepržena. Ovaj proces takođe nije u potpunosti automatizovan, jer Jacobs stručnjaci određuju kada je pečenje završeno, što samo znači da se ništa ne prepušta slučaju.
U narednoj godini takođe spremamo nekoliko novih iznenađenja za naše lojalne potrošače, ali takođe i sve one koji zahtevaju kafu najvišeg kvaliteta.

 

Nestlé

Željka Stoičić, Senior Brand Manager for Beverages, Nestlé Adriatic:
Nescafé na globalnom i srpskom tržištu ima imidž visokokvalitetnog i modernog brenda kome potrošači veruju i u čijem kvalitetu i ukusu uživaju duže od 80 godina. Širok portfolio proizvoda zadovoljava različite potrebe potrošača, a sastoji se od mikseva bez pene, Nescafé 3u1 ili 2u1 proizvoda, instant kafe (Nescafé Classic, Nescafé Gold i Nescafé Crema Senzazione), mikseva sa penom (Nescafé Cappuccino) i zatvorenih sistema (Nescafé Dolce Gusto).
Prema podacima Nielsen maloprodajnog indeksa, Nescafé je na tržištu Srbije lider u segmentu mikseva bez pene, sa 64,7% vrednosnog tržišnog učešća (MAT Sep 2019, value MS), kao i u segmentu čiste topive kafe, sa vrednosnim učešćem od 66,8%, u istom posmatranom periodu.
Segment mikseva bez pene se prodaje podjednako kroz sve kanale, 26% ide kroz hiper/supermarkete, 41% kroz srednje formate, dok male prodavnice zauzimaju 26% učešća po važnosti. Najprodavaniji proizvod u ovoj kategoriji je Nescafé 3in1 Classic, a slede Nescafé 2in1, te Nescafé 3in1 Strong.
U segmentu čiste topive kafe najvažniji su Nescafé Classic 200g i 250g, dok je kod manjih vrlo popularan Nescafé Classic 20g, specifičan po svom pakovanju u ‘lancu’. Među kanalima dominiraju hiper/supermarketi sa više od 56%, srednji formati 30%, i najmanje male prodavnice, a s obzirom na poziciju u kategoriji, vrlo smo zadovoljni jer ispunjavamo svoju odgovornost lidera, razvijamo tržište i rastemo s njim.
I na daljim koracima radimo vredno i posvećeno, lokalno i u saradnji s našim razvojnim centrima u svetu, imajući na umu potrebe potrošača.
U segmentima mikseva bez pene, nedavno smo promenili recepturu, a nova tehnologija donosi puniju aromu i intenzivniji ukus kafe. U svim kategorijama neprestano ulažemo u komunikaciju prema potrošačima i u inovaciju proizvoda, a konstantno unapređujemo izgled i dostupnost na polici u svim kanalima.
Ponosni smo i na uspešno završen drugi po redu nagradni konkurs Nescafé 3in1 Generacija koji je okupio više od stotinu mladih talenata, a njih 10 dobilo je novčane nagrade za pomoć u daljem usavršavanju.

 

 

 

 

Pašteta

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 175, januar/februar 2020)

 

NAJVIŠE SE JEDE ZA DORUČAK

Najzastupljenija je jetrena pašteta koja čini 31% prodatih količina, a slede je sa skoro jednakim udelom pašteta sa šunkom (23%) i pileća pašteta (22%), pokazuju podaci GfK.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta paštete u Srbiji odnosi se na podatke GfK panela domaćinstava za period od februara do avgusta 2019. godine.

Vrednost prodatih pašteta u posmatranom periodu blago je porasla u odnosu na godinu pre toga, a uzrok se može naći u nešto većim prosečnim cenama. Iako je broj domaćinstava koja su bar jednom kupila paštetu za posmatranih sedam meseci dostigao 86% od ukupnog broja domaćinstava, učestalost kupovina je blago opala zbog čega su prodate količine ostale na istom nivou kao u istom periodu godinu dana pre toga.

Prema GfK istraživanju o navikama u ishrani sprovedenom u decembru 2019. godine (Eating Habits), doručak je drugi najznačajniji obrok u danu, koji propušta tek svaki deseti ispitanik. Isto istraživanje je pokazalo da se pašteta više jede za doručak nego za večeru.

U ovu kategoriju su uključene paštete od različitih vrsta mesa i ribe. 27% kupaca paštete je bar jednom kupilo riblju paštetu, što je nešto manji broj kupaca u odnosu na godinu pre toga. Najzastupljenija je jetrena pašteta koja čini 31% prodatih količina, a slede je sa skoro jednakim udelom pašteta sa šunkom (23%) i pileća pašteta (22%).

Iako postoji blizu 90 brendova na tržištu, kupci se najčešće odlučuju za neki od vodeća četiri brenda koja čine čak 2/3 celokupnog tržišta. To su, abecednim redosledom: Argeta, Carnex, Neoplanta i Yuhor. Čak 65% kupaca kategorije je bar jednom u posmatranom periodu kupilo neku Carnex paštetu, a ovaj brend je ostvario i najveću lojalnost (48%). Takođe visoku lojalnost je ostvario i brend Argeta (45%), koji je bar jednom kupila 1/5 kupaca kategorije (20%). Neoplanta je u posmatranom periodu zabeležila relativnu penetraciju od 39% i lojalnost od 26%, a Yuhor relativnu penetraciju od 29% i lojalnost od 21%.

Trgovačke marke su u odnosu na prethodni period zabeležile rast i dostigle učešće od 7% u prodatim količinama. Alu pak i manje gramaže u 2019. godini su ostvarili veće učešće nego godinu pre toga što govori da praktičnost igra sve veću ulogu. Kupci vode računa i o cenama, zabeleženo je učešće promocija od 27%.

Najznačajniji formati za kategoriju paštete su minimarketi i supermarketi u kojima je prodato čak 57% količina. Slede tradicionalne prodavnice sa 19% i hipermarketi sa 13%.

 

Carnex

Marketing sektor kompanije Carnex:
Carnex pašteta je od samog nastanka bila originalni poduhvat u industrijskoj proizvodnji pašteta i veoma brzo postala je pravi simbol poverenja potrošača u brend, koje i danas traje. Carnex Jetrena pašteta odavno se izdvojila kao sinonim za kategoriju i najprodavanija je i danas1. Jetrena pašteta je najbolji primer brenda koji je ostao autentičan više od 60 godina. Tradicionalno prepoznatljivog ukusa, Carnex Jetrena pašteta je višestruko nagrađivani proizvod koji uvek iznova potvrđuje svoj kvalitet.

Prateći zahteve potrošača i trendove u ishrani, poslednjih godina proširili smo asortiman i unapredili mnoge recepture, pa danas imamo veliki izbor pašteta za svačiji ukus. Razvili smo posebne recepture za paštete iz segmenta kokošijeg mesa, za one koji traže kvalitetan proizvod bogat mesom i proteinima. Sa ponosom ističemo uspešnost brenda Smazalice, od pilećeg ili ćurećeg mesa, bez aditiva, koji smo kreirali vodeći računa o potrebama najmlađih. Carnexove paštete su i danas među favoritima porodične trpeze zbog velikog izbora ukusa, a pre svega zbog kvaliteta sastojaka i receptura. Od mesnih, preko ribljih, do visokokvalitetnih dečjih pašteta Smazalice, svako će naći ‘svoju’, omiljenu, paštetu.

Carnex je, prema podacima Nielsen maloprodajnog indeksa, lider na tržištu Srbije u podsegmentu paštete bez segmenta namazi sa količinskim učešćem od 41,1%, u periodu MAT ON19. Najviše zastupljene na tržištu su Carnex Jetrena, Riblja i Pileća pašteta, kao i Smazalice. Carnex paštete su dostupne u pakovanjima od 50g, 75g, 95g, 100g i 150g.

Carnex Jetrena pašteta od 75g je najprodavanija pašteta na tržištu Srbije1. Odlični prodajni rezultati se ostvaruju kako u supermarketima, tako i u malim radnjama.

Kao lideri u kategoriji pašteta, pažljivo pratimo trendove i potrebe naših potrošača, i trudimo se da uvek imamo spremne odgovore. Zato je naša misija posvećenost inovacijama i unapređenjima proizvodnje i receptura, uz negovanje tradicije.

Trudimo se da u prodajnim objektima budemo uvek dostupni, da održavamo prepoznatljiv Carnex crveni blok na policama i da Carnex jetrena pašteta uvek bude nadohvat ruke svojim vernim potrošačima.

Napomena: 1 Prema podacima Nielsen maloprodajnog indeksa, prema količinskom i vrednosnom učešću na tržištu Srbije u poslednjih 6 dvomesečnih perioda, proizvod Carnex Jetrena pašteta 75g TUB L rangiran je kao prvi u kategoriji pašteta.

 

Atlantic Droga Kolinska

Nedeljka Janković, Regional Brand Building Manager Argeta East region:
Na tržištu Srbije, kao i na ostalih 33 tržišta širom sveta, smo prisutni sa brendom Argeta u kategoriji delikatesnih namaza. Pored Argete Core koja je primerena za širu grupu potrošača, poseban podbrend čini i Argeta Junior, koja je razvijena za najmlađe potrošače – decu uzrasta od 4 godine pa naviše. Na tržištu Srbije je sav asortiman dostupan u 95g ambalaži, a najprodavaniji artikli i u 45g, dok povremeno imamo i akcije na određenim proizvodima sa 114g gde je 20% gratis.

Ono što izdvaja Argetu od konkurencije je da smo jedina kompanija na srpskom tržištu koja proizvodi paštete a da nije mesno-prerađivačka industrija, te da sve sastojke, poput kvalitetnih komada mesa i fileta tune, kupujemo samo za to. Naša jedinstvena tehnologija proizvodnje omogućava da su Argeta namazi bez konzervansa, pojačivača ukusa, veštačkih aroma i bez glutena, zbog čega ovaj odličan ukus prepoznaju i vole potrošači širom sveta.

Među najprodavanijim Argeta namazima se izdvajaju Argeta Kokošija, Junior Original, Pikant, Tuna i Ćureća u 95g pakovanju, a gledano na nivou proizvoda, najprodavaniji proizvod u asortimanu je Argeta Junior Original 95g.

Kako za celu kategoriju, tako i za Argetu, najznačajniji prodajni format je supermarket. Mi smo u prošloj godini na tržištu Srbije rasli za čak 1,4% u vrednosnom i 1,2% u volumenskom tržišnom udelu, a svake godine uvećavamo svoj udeo i poziciju drugog igrača na tržištu1.

Veoma važne za naš brend su inovacije, a konstantno tražimo nove prilike za rast i jačanje brenda. Za ovu godinu su u planu 2 nova proizvoda na tržištu Srbije – jedan na bazi lokalnog ukusa, prilagođen srpskom potrošaču, kao i novitet u Junior segmentu.

Sve ovo, lansiranje novih proizvoda, kao i novih promotivnih aktivnosti među kojima su i nove edicije digitalnih knjiga Junior Avanture, pokazuje da nam je potrošač uvek na prvom mestu. Svakako pratimo aktivnosti konkurencije, ali se oslanjamo na našu strategiju koja nam i više nego evidentno donosi odlične rezultate.

Napomena: 1 Po podacima Nielsen maloprodajnog indeksa, prema ostvarenom količinskom i vrednosnom učešću na tržištu Srbije, u poslednjih šest dvomesečnih perioda brend Argeta je rangiran kao drugi u kategoriji paštete.

 

Neoplanta

Neoplanta marketing tim:
Kompanija Neoplanta posvećena je negovanju tradicije vojvođanskih receptura, ali i primeni najnovijih tehnologija u proizvodnji. Visoka pozicioniranost naših proizvoda na tržištu rezultat je pažljivog osluškivanja potreba potrošača kada je ukus u pitanju, kao i truda zaposlenih da potrošačima ponude proizvod najboljeg kvaliteta upakovan u inovativnu, a praktičnu ambalažu.

U kategoriji pašteta, Neoplanta je treći igrač na tržištu1 i beleži rast količinskog tržišnog učešća u 2019. u odnosu na 2018. godinu. Kroz bogat asortiman pašteta potrošačima pružamo širok izbor ukusa i gramaža – za svakoga po nešto. Pored toga, poseban akcenat stavljamo na posni asortiman koji se konzumira cele godine, a posebno u periodu posta. Najznačajniji brend u ovoj kategoriji je Patelina.

Patelina paštete su prepoznatljive po inovativnom pakovanju, pogodnom za više konzumacija jer ima mogućnost ponovnog zatvaranja, čuvajući na taj način aromu i svežinu proizvoda. Pored toga, ističu se i po odličnom ukusu i finoj teksturi koju potrošači vole. Patelina paštete dostupne su u pakovanjima od 60g i 90g. U okviru brenda heroj proizvodi su Patelina od tune, Patelina pileća, kao i Patelina junior. Pažljivo osmišljena za najmlađe potrošače, Patelina junior ne sadrži gluten i ima visok sadržaj proteina.

U kategoriji pašteta u crevu Neoplanta je apsolutni lider na tržištu Srbije sa količinskim učešćem od 45,8%2, gde beleži značajan rast u poslednjih godinu dana. Ponosni smo na činjenicu da su naše paštete u crevu baš po ukusu najvećeg broj konzumenata pašteta u ovom formatu i ujedno njihov najčešći izbor. Tu bismo posebno istakli namaz sa šunkom i pileći u pakovanju od 125g, a pored ovih ukusa na tržištu su prisutni jetreni, đački i pileći namaz sa povrćem.

Poslednjih godina, u skladu sa trendovima koji vladaju na tržištu, poseban akcenat u proizvodnji stavljen je na posni asortiman. Prateći želje i potrebe potrošača, u planu je i proširenje asortimana u pogledu ribljih pašteta, ali i još nekih ukusa u kojima prepoznajemo potencijal i verujemo da će biti po ukusu naših potrošača.

Napomena: 1 Po podacima Nielsen maloprodajnog indeksa, u periodu MAT ON19, po vrednosnom učešću u totalu kategorije pašteta na tržištu Srbije.
2 Po podacima Nielsen maloprodajnog indeksa, za period MAT ON19.

 

Yuhor

Marketing tim kompanije Yuhor:
U Yuhor asortimanu paštete su zastupljene sa dva programa – tradicionalne paštete i Delicata paštete.

Tradicionalne paštete prisutne su na tržištu u pakovanjima od 50g i 75g alupak, 150g konzerva i 130g paštete u crevu. U ovom programu potrošačima su dostupne paštete sledećih ukusa: pileća, jetrena, pašteta sa šunkom, riblja, riblja pašteta od oslića, riblja pašteta sa povrćem, ćureća, dimljena i čajna pašteta. U skladu sa zahtevima naših potrošača, za 2020. je planirano širenje portfolija novim ukusima u gramaži od 50g i 75g.

Delicata pašteta u pakovanju od 95g – konzerva, zastupljena je na tržištu sa ukupno 4 ukusa. Delicata paštete nude potrošačima uživanje u ukusima kao što su klasična kokošija pašteta, pašteta od ćurećeg mesa, posna pašteta od tune i pikant pašteta od kokošijeg mesa.

Delicata paštete karakteriše specifičan i jedinstven tehnološki proces proizvodnje koji je kreiran po uzoru na pravljenje pašteta u kućnoj radinosti, ali uz prednosti savremenih industrijskih uslova koji garantuju primenu svetskih standarda kvaliteta. Kreirane za istinske ljubitelje pašteta i besprekornog ukusa, paštete se proizvode od visokokvalitetnog mesa i prirodnih začina i ne sadrže aditive, konzervanse, E-dodatke, pojačivače ukusa i veštačke boje. Proizvod odlikuje i lako maziva, ujednačena tekstura, koja pored bogatog ukusa, upotpunjuje ugođaj konzumacije.

Celokupan asortiman pašteta je dostupan na tržištu Srbije u svim kanalima prodaje od hipermarketa, supermarketa, corner shopova do tradicionalnih komšijskih radnji. Pored toga, Delicata je svoje mesto našla ne samo na regionalnom, već i na tržištu Evropske unije.


Gelovi za tuširanje

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 175, januar/februar 2020)

 

BROJ KUPACA KATEGORIJE SE POVEĆAO

Raznovrsnu ponudu gelova za tuširanje čini oko 150 brendova, ali i pored tako velikog broja dostupnih brendova domaćinstva se najčešće odlučuju za neki od vodećih pet, pokazuju podaci GfK.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta gelova za tuširanje u Srbiji odnosi se na podatke GfK panela domaćinstava za period od februara do avgusta 2019. godine.

Smanjenje vrednosti tržišta proizvoda za tuširanje od 3% došlo je zbog nešto nižih prosečnih cena u odnosu na isti period godinu pre toga. Broj kupaca kategorije se povećao i u posmatranom sedmomesečnom periodu 64% domaćinstava u Srbiji je bar jednom kupilo neki od proizvoda za tuširanje.

Raznovrsnu ponudu gelova za tuširanje čini oko 150 brendova, ali i pored tako velikog broja dostupnih brendova domaćinstva se najčešće odlučuju za neki od vodećih pet. Kada ih poređamo abecednim redosledom, ovu listu čine: Balea, Dove, Fa, Nivea i Palmolive i oni zajedno pokrivaju 55% tržišta.

Neki od Nivea gelova za tuširanje je u posmatranom periodu kupilo 31% kupaca kategorije, dok se za Balea brend bar jednom odlučilo 26% kupaca. Za nekim Dove proizvodom je posegnulo 23% kupaca. Nivea brend je ostvario i najvišu lojalnost kupaca, od 42%. Slede ga Dove sa 36% i Balea sa 32%. Fa je zabeležio relativnu penetraciju od 15% i lojalnost od 24%, a Palmolive relativnu penetraciju od 14% i lojalnost od 28%.

Trgovačke marke su u posmatranom periodu ostvarile rast u odnosu na isti period godinu ranije i dostigle učešće od 22% u ukupnoj vrednosti kategorije. Upravo ovaj porast učešća trgovačkih marki uticao je na pad prosečne cene na nivou kategorije.

Drogerije beleže najviše učešće u odnosu na druge prodajne formate (32%). Za njima slede supermarketi sa 20% učešća, dok minimarketi, hipermarketi i tradicionalne prodavnice pokrivaju skoro jednake delove tržišta.

Promocije su od velikog značaja za kategoriju gelova za tuširanje. Iako je njihovo učešće u ukupnoj prodaji na visokih 38%, ovaj broj je nešto manji nego u istom periodu godinu pre toga.

 

Beiersdorf

Miloš Erić, Brand Manager:
U kategoriji gelova za tuširanje na tržištu Srbije, kompanija Beiersdorf je prisutna sa brendovima Nivea u segmentu za žene, Nivea Men u segmentu za muškarce i prošle godine je lansirala Nivea Kids u segmentu gelova za tuširanje za decu. Nivea gelovi za tuširanje su napravljeni od najkvalitetnijih sastojaka tako da zadovoljavaju širok dijapazon potreba naših potrošača. Naše formule su kreirane sa ciljem da neguju kožu pod tušem, ali i da čiste i osvežavaju. Asortiman naših proizvoda čini široka paleta pakovanja od 50ml, 200ml, 250ml, 500ml i 750ml.

Prema ostvarenoj vrednosnoj prodaji na tržištu Srbije, brend Nivea je rangiran kao prvi u kategoriji gelova za tuširanje1 i kategoriji muških gelova za tuširanje1. Vrednosna prodaja i učešće brenda Nivea na tržištu Srbije raste iz godine u godinu. Najznačajniji kanali za prodaju su drogerije i hiper/super marketi. Kada govorimo o pakovanju, najveće učešće u prodaji beleže mala pakovanja od 250ml, a za njima slede pakovanja od 500ml.

Kompanija Beiersdorf je poznata po svojim inovacijama. Tako smo prošle godine lansirali novu liniju Nivea Clay Fresh gelova za tuširanje sa prirodnom glinom koja je poznata po svojim svojstvima dubinskog čišćenja, a izuzetno smo ponosni na uspešno lansiranje Nivea Kids gelova za tuširanje koji su posebno napravljeni za osetljivu dečiju kožu. Za 2020. godinu smo takođe pripremili dosta noviteta. Fokus u godinama koje slede apsolutno će ostati na našim potrošačima, ali i na održivom razvoju i očuvanju naše planete i životne sredine. Kompanija Beiersdorf nastojaće kao i do sada da bude najbolji partner svojim kupcima i da na mestu prodaje obezbedi vrhunski užitak kupovine svojim potrošačima.

1 Napomena: Prema podacima iz Nielsen panela maloprodaje, po ostvarenom vrednosnom učešću na tržištu Srbije u poslednjih šest dvomesečnih perioda, brend Nivea je rangiran kao prvi u kategoriji gelova za tuširanje. Po ostvarenom vrednosnom i količinskom učešću na tržištu Srbije u poslednjih šest dvomesečnih perioda, brend Nivea je rangiran kao prvi u kategoriji muških gelova za tuširanje.

 

dm drogerie markt

Nenad Popović, Junior Category Manager:
Sa više različitih proizvoda i pakovanja u kategoriji gelova za tuširanje – od putnih do porodičnih, kompanija dm se značajno ističe ponudom privatne robne marke na srpskom tržištu i nastoji da obogaćuje i unapređuje ovu kategoriju prateći svetske trendove i prepoznajući potrebe kupaca.

Ono što je posebno karakteristično za našu robnu marku, a po čemu se ona razlikuje od ostalih brendova, jeste širok spektar mirisnih nota, koje su ujedno pogodne za opuštanje, negu za osetljivu ili zahtevnu kožu, hidrataciju. Osluškujući potrebe kupaca, dm kreira inovativne i nove linije koje zadovoljavaju i najistančanija čula. Na našim policama možete pronađi MED i Sensitive liniju, kao i ograničene, limitirane serije određenih linija gelova za tuširanje. S obzirom na to da je održivost u osnovi poslovanja kompanije dm, prirodno je da se i u segmentu asortimana to vidi, pa tako možemo da istaknemo alverde liniju gelova za tuširanje, sertifikovane prirodne kozmetike.

Osim toga, istakli bismo i premium brend Seinz za negu muškaraca, sa njegovim inovativnim notama – prozor u potpuno novi svet i sve ono što je muškarcu potrebno za dobar izgled. Očekivanja muške populacije, kada je reč o drugačijem sastavu gelova za tuširanje od standardnog – original, sport, refresh i slično, su sve veća, a kreiranjem linije specijalno za muškarce, sa mirisnim notama bambusa, razbijamo stereotipe.

Izazov kod ove kategorije, kao jedne od osnovnih za potrebe domaćinstva, je što postoji malo parametara koji se mogu izmeniti, osim osmišljavanja novih kombinacija mirisnih nota ili unapređivanja dizajna proizvoda kako bi bio što atraktivniji. Prema istraživanju navika kupaca u Srbiji, svako domaćinstvo ima minimum dva otvorena gela za tuširanje u svom kupatilu, a odabir zavisi od raspoloženja.

Kako konstantno radimo na tome da kupovina u dm drogerijama bude prijatna, a kupcima olakšano snalaženje i potraga za proizvodima, sve dm drogerije su unifikovane.

Osim široke ponude i konstantnog razvoja i rada na širenju asortimana i uvođenja inovacija, ono što najviše diferencira dm od konkurencije je odlična cena naše robne marke koja garantuje nemački kvalitet po super ceni.

Iz godine u godinu se trudimo da kroz najrazličitije marketinške aktivnosti i promocije približimo kupcima proizvode dm marke i opravdamo poverenje koje nam godinama pružaju.

 

Unilever

Vladimir Knežević, Customer and Category Marketing Manager, Home Care, Beauty & Personal Care and Foods, Serbia and Montenegro:
Dvadeset pet godina od lansiranja prvog gela za tuširanje, 1995. u Engleskoj, kompanija Unilever je i dalje prisutna, konstantno unoseći inovacije na tržište. Na tržištu Srbije, u kategoriji gelova za tuširanje su prisutni brendovi: Dove, Dove Men+Care, Rexona, a od nedavno i novi brend Love, Beauty and Planet.

Dove gelovi za tuširanje, koji se mogu naći u pakovanjima od 250ml, 500ml i 750ml, nude revolucionarnu formulu koja pruža mekšu i svilenkastiju kožu već nakon prvog tuširanja. Inspirisani su ritualima lepote iz celog sveta, u isto vreme zadržavajući svoju Nutrium-Moisture™ tehnologiju sa 1/4 hidratantne kreme koja kombinuje najnežnije agense za čišćenje i jedinstvenu kombinaciju hranljivih sastojaka, a rezultat je dubinska hidratacija (stratum corneum) koja pomaže obnav-

ljanje i jačanje zaštitne barijere kože. Nega koju pruža Dove gel za tuširanje daje vam osećaj zadovoljstva i samopouzdanja potrebnog tokom celog dana. Naravno, životna sredina nam je veoma važna, pa zbog toga Dove prestaje da koristi novu plastiku i od 2020. godine sve boce biće od 100% reciklirane plastike.

Dove Men+Care gelovi za tuširanje sa Micro Moisture TM tehnologijom dizajnirani su posebno za kožu muškaraca i dostupni su u pakovanjima od 250ml i 400ml. Zahvaljujući svojoj formulaciji i sastojcima, Dove Men+ Care gelovi za tuširanje neguju i čiste kožu, pomažu obnovu njene prirodne barijere i tako se bore protiv isušenja kože.

2019. godine lansirali smo po prvi put liniju veganskih gelova za tuširanje, sa sastojcima prirodnog porekla pod brendom Love, Beauty and Planet koji se mogu pronaći samo u Lilly drogerijama. Love Beauty and Planet gelovi za tuširanje su pakovani u bocama od 100% reciklirane plastike koja se može ponovo reciklirati, bez veštačkih boja, oni nežno čiste i hidriraju kožu, ostavljajući je glatkom i mirisnom, zahvaljujući etički dobijenim ekstraktima.

Kategorija gelova za tuširanje za nas predstavlja izuzetno važan segment, na čiji razvoj smo konstantno fokusirani. Prodaja naših gelova za tuširanje raste iz godine u godinu, a pored hiper i super marketa, drogerije su sledeći važan kanal prodaje.

Kada posmatramo najprodavanije gelove za tuširanje, to su svakako Dove Deeply Nourishing i Dove Men+Care Clean Comfort.

Trudimo se da iz dana u dan pružimo našim potrošačima brojne inovacije, kako bismo bili konkurentni na tržištu i kako bismo odgovorili na sve raznovrsnije potrebe potrošača. U borbi sa konkurencijom, Unilever se trudi da zajedno sa svojim partnerima kreira što interesantnije kampanje i promotivne aktivnosti za potrošače, koje su uvek podržane odgovarajućim promotivnim materijalom na mestu prodaje.

 

 

 

Majonez

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 175, januar/februar 2020)

 

POLOVINA SE PRODAJE KROZ HIPER/SUPER KANAL

Na osnovu Nielsen analize tržišta kojom je obuhvaćen period od decembra 2018. do novembra 2019, u Srbiji je uočljiv rast prodaje majoneza u odnosu na prethodno posmatrani period – vrednosno 3,2% i količinski 1,3%, dok komadna prodaja beleži blagi pad (-1,1%).

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Kao dodatak sendviču, deo salate ili dresinga, majonez iz godine u godinu ima sve veću i vrednosnu i količinsku prodaju. Zbog toga je važno videti i kakva je prodaja majoneza u Srbiji iz godine u godinu, a upravo o tome govore podaci o prodaji robe široke potrošnje Nielsena dobijeni analizom tržišta u periodu od decembra 2018. do novembra 2019. godine.

Na osnovu analize tržišta kojom je obuhvaćen pomenuti period, u Srbiji je uočljiv rast prodaje majoneza u odnosu na prethodno posmatrani period – vrednosno 3,2% i količinski 1,3%, dok komadna prodaja beleži blagi pad (-1,1%).

Prodaja po kanalima i regionima

Značajno je navesti u vezi sa kanalima preko kojih majonez stiže do kupaca, a uključeni su objekti hiper/super marketa, velikih/srednjih prodavnica, malih prodavnica i trafika, da je u odnosu na prethodno posmatrani period u objektima hiper/super marketa i velikim i srednjim prodavnicama zabeležen rast vrednosne prodaje, dok je u objektima do 40m² primetan pad od 5,2%.

Posmatrano po regionima Srbije, vrednosna prodaja majoneza najveća je u Beogradu (31,5%), potom u Vojvodini (29,3%), u jugoistočnoj Srbiji iznosi 21,6%, a najmanja je u centralno-zapadnoj Srbiji (17,6%).

Ako posmatramo kanale preko kojih majonez stiže do potrošača, a to su hiper/super marketi, velike prodavnice, male prodavnice i trafike, najviše ovog proizvoda, odnosno polovina, prodato je u hiper i super marketima, slede velike i srednje prodavnice (35,4%), dok objekti do 40m² imaju učešće od 14%.

Vodeći igrači

Kada govorimo o najvećim proizvođačima majoneza, najzastupljeniji na srpskom tržištu su sledeći (po abecednom redu): Dijamant, Min Commerce, Nestlé, Unisol (Polimark) i Vital. Ovih pet proizvođača ‘zauzima’ 95,6% vrednosnog i 94,4% količinskog udela u ukupnoj prodaji majoneza na srpskom tržištu u analiziranom periodu.

Sa ili bez dodatih sastojaka

Za analizu prodaje majoneza važna je i njegova podela po segmentu – sa ili bez dodatih sastojaka. Količinski posmatrano, majonez bez dodatih sastojaka prednjači sa 96,9% učešća, potom sledi majonez sa slaninom (1,7%), pa chilli (0,5%).

Diet-light ili ne

U analizu prodaje majoneza uključena je i njegova podela po tome da li je diet-light ili ne. Volumenski posmatrano, na diet odnosno light majonez ‘otpada’ samo 10,7%.

Po tipu pakovanja

U analizu je uključena i podela majoneza po tipu pakovanja na: kesice (bags), kantice (buckets), flašice (bottles), tube (tubs), tegle (jars). Najveći udeo u prodaji ima majonez u kesici (vrednosno 84,2% i količinski 82,2%), potom majonez u kanticama (vrednosno 7,2% i količinski 9%).

Po veličini pakovanja

Na kraju, važna za analizu prodaje majoneza jeste i njegova podela po veličini pakovanja. Najviše majoneza prodato je u pakovanju od 285g (vrednosno 17,2% i količinski 18,4%), potom od 190g (vrednosno 9,6% i količinski 9,9%). Sva ostala pakovanja majoneza, veća i manja, imaju manji vrednosni i količinski udeo u ukupnoj prodaji ovog proizvoda na srpskom tržištu u posmatranom periodu.

 

Dijamant

Vida Putnik, Senior Brand Manager:
Dijamant majonezi se više od 30 godina nalaze na trpezi naših potrošača, kao neizostavni sastojak doručka, ručka, večere ili užine. Tradicionalna receptura, jedinstven ukus i savršena tekstura, kao i činjenica da se proizvodi od svežih žumanaca i bez konzervansa, kvaliteti su koje potrošači već godinama prepoznaju.

Osim po kvalitetu, Dijamant majonezi se izdvajaju i po širokom asortimanu, različitim ambalažama, ali i dostupnošću na policama širom Srbije i regiona. Trudimo se da pratimo potrebe potrošača i trendove u prehrambenoj industriji. Posebnu pažnju posvećujemo inovacijima, razvijamo nove ukuse, kao i pakovanja koja na najbolji mogući način odgovaraju našim kupcima.

Našu ponudu čine, pored najprodavanijeg Classic majoneza, Light majonez, pravi saveznik u kuhinji i dodatak jelima u vreme posta, zatim Gastro Kulinar namenjen prvenstveno HoReCa segmentu i premium linija majoneza sa ukusima – Slaninica, Chili i Mladi luk.

Međutim, kao i uvek do sada, mi pripremamo iznenađenja za naše potrošače, te na policama u svim formatima radnji, od hipermarketa do malih komšijskih radnji, potrošači mogu da očekuju nove interesantne proizvode.

Naš imperativ je kvalitet i zbog toga su naši majonezi saveznici svim jelima, a sve ostalo je legenda.

 

Vital

Nenad Gligorijević, rukovodilac domaće prodaje:
Vital ad je sa brendom Mayovita prisutan na tržištu Srbje i regiona. Mayovita delikatesni majonez je proizvod visokog kvaliteta koji se koristi za jelo i kao dodatak raznim vrstama salata od mesa i povrća. Mayovita lagani majonez je proizvod sa smanjenom količinom suncokretovog ulja, visokog kvaliteta i bez žumanaca. Pošto sadrži sirovine isključivo biljnog porekla, pogodan je za ishranu vegetarijanaca i u vreme posta. Mayovita proizvodi dolaze u pakovanjima kesica, kantica, PET boca i tegla.

Mayovita delikatesni majonezi su najprodavaniji u ovoj grupi proizvoda, dok Mayovita lagani imaju sezonu pojačane prodaje u slavskom periodu i tokom posta. Na tržištu Srbije najprodavaniji su artikli kesica 180g i 270g, a od većih pakovanja kantica 450g. Prema formatima, najbolja prodaja je u supermarketima, a slede manje radnje.

Vital ad ima novi artikal iz grupe majoneza, preliva – Tartar sos 270g. Tartar sos se u osnovi priprema od majoneza i kiselih krastavaca, jedan je od najprepoznatljivijih sosova.

Neprestano radimo na poboljšanju prodaje kroz promotivne aktivnosti na mestu prodaje i komunikaciju sa krajnjim potrošačima. Naš cilj je da što većem broju potrošača približimo ukuse Vital Mayovita proizvoda koji su visokog kvaliteta. Poštujemo naše konkurente na ovoj grupi proizvoda i verujemo da tržišna utakmica doprinosi tome da potrošači dobiju proizvode najboljeg kvaliteta, što je nama izuzetno važno za dalji razvoj.

 

 

 

Sredstva za čišćenje u domaćinstvu

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 176, mart 2020)

 

SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE NAJVIŠE SE PRODAJU U HIPER/SUPER MARKETIMA

 

Posmatrano po udelu prodaje sredstava za čišćenje domaćinstva po regionima, Beograd i Vojvodina su skoro izjednačeni po količinskoj prodaji sa 31,7% i 28,9% respektivno, dok je u Beogradu vrednosna prodaja veća nego u Vojvodini: 34,4% naspram 27,9%.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Čistoća predstavlja jednu od najbitnijih odlika porodičnog doma. Da bismo uspešno održavali higijenu doma, koristimo različita sredstva prilikom čišćenja domaćinstva, a koja sredstva za čišćenje domaćinstva su najprodavanija u Srbiji pokazuju podaci iz Nielsen RMS panela maloprodaje za period od januara do decembra 2019. godine.
Prodaja sredstava za čišćenje domaćinstva u Srbiji je u blagom porastu, pa je tako vrednosna prodaja ovih proizvoda zabeležila rast od 3,1%. Količinska prodaja sredstava za čišćenje domaćinstva porasla je za 3% u odnosu na isti period godinu dana ranije, kao i komadna.

Drogerije beleže rast

Kanali prodaje koji se posmatraju u panelu dele se na hiper/super markete, velike i srednje prodavnice, male prodavnice, kioske i paviljone, kao i drogerije.
Drogerije beleže porast prodaje u odnosu na godinu dana ranije, i to: količinski za 37,4%, vrednosno za 27,7% i komadno za 32,1%. S druge strane, hiper/super marketi beleže pad u prodaji: -7,3% količinske prodaje, -4,5% vrednosne prodaje i -5,7% komadne prodaje. Uprkos tome, najveći udeo u količinskoj prodaji ovih proizvoda i dalje imaju hiper/super marketi (42,3%), dok drogerije ‘zauzimaju’ 19,2% ukupne prodaje.

Prodaja po regionima

Posmatrano po regionima, Vojvodina beleži pad u sva tri tipa prodaje sredstava za čišćenje domaćinstva: -3,3% vrednosne prodaje, -3,4% količinske prodaje i -5,2% komadne prodaje, dok Beograd pokazuje rast od 5% vrednosne prodaje, 6,1% količinske prodaje i 5,3% komadne prodaje. Zapadna Srbija beleži vrednosni rast od 14,7%, dok jugoistočna ima pad od -2,2%.
Posmatrano po udelu prodaje sredstava za čišćenje domaćinstva po regionima, Beograd i Vojvodina su skoro izjednačeni po količinskoj prodaji sa 31,7% i 28,9% respektivno, dok je u Beogradu vrednosna prodaja veća nego u Vojvodini: 34,4% naspram 27,9%.

Po tipu proizvoda

Najveće količinsko učešće u sredstvima za održavanje domaćinstva imaju višenamenska sredstva za čišćenje (22,3%), slede sredstva za čišćenje toaleta (18,3%) i prozora (17,7%), potom abrazivna sredstva (13,1%).

Po formi

Kada je u pitanju podela po formi proizvoda, najprodavanija su tečna sredstva (70,3% količinske prodaje), sredstva u formi gela (11,3% količinske prodaje) i krem (10,8%), dok su najmanje količinski prodavana sredstva u formi tableta, maramica, sprejeva i pena, ulja i losiona.

Po vrsti i veličini pakovanja

Kada se posmatraju pakovanja u kojima se prodaju sredstva za čišćenje domaćinstva, količinski se najviše proda flaša (66,7%) i sprejeva (24,3%), dok se količinski najmanje prodaju kese i aerosolovi.
Po veličini pakovanja, top tri najprodavanija su ona od 750g/ml sa 41,2% količinske prodaje, zatim 1.000g/ml sa 21,1% količinske prodaje, kao i 500g/ml sa 14,2% količinske prodaje. Najmanje se količinski prodaju pakovanja od 135g/ml, 96g/ml, 60g/ml i 125g/ml.

Vodeći igrači

Top pet proizvođača sredstava za čišćenje domaćinstva ‘zauzima’ 68,8% vrednosne prodaje i 57% količinske prodaje. Top pet proizvođača (poređanih po abecednom redu) su: Colgate Palmolive, Henkel, S. C. Johnson, Simchem i Unilever.

 

 

ŠIROKA PONUDA NA TRŽIŠTU

 

Sredstva za čišćenje se pretežno kupuju u supermarketima i minimarketima (22% i 20% vrednosti kategorije), a za njima slede tradicionalne prodavnice sa 18% i hipermarketi sa 17%. Drogerije su takođe značajan format za kupovinu kategorije i ‘pokrivaju’ 14% tržišta, iako se njihovo učešće smanjilo u odnosu na 2018. godinu, pokazuju podaci GfK.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta proizvoda za čišćenje odnosi se na podatke GfK panela domaćinstava u Srbiji za period od marta do septembra 2019. godine.
U pomenutom periodu, 78% domaćinstava u Srbiji je bar jednom kupilo neki od proizvoda za čišćenje. Iako se ovaj broj uvećao u odnosu na isti period 2018. godine, zbog minimalnog smanjenja učestalosti kupovina i smanjenja prosečnih plaćenih cena kategorija beleži blagi pad.
Usled postojanja velikog broja različitih tipova sredstava za čišćenje, tržište broji više od stotinu proizvođača i blizu 170 brendova. Široka ponuda na tržištu dovela je do toga da u periodu mart-septembar 2019. godine, vodećih pet brendova ‘pokriva’ svega 36% vrednosti tržišta. To su, abecednim redosledom: Ajax, Axel, Cif, Domestos i Mer. Četvrtina kupaca kategorije je bar jednom kupila Domestos, a 22% je bar jednom posegnulo za Cif proizvodima. Mer je odabralo 19% kupaca kategorije, Axel 18%, a Ajax 12%. Prema lojalnosti, vodeći brendovi su veoma bliski. Predvodi ih Axel sa 27%, a preostala četiri brenda ostvarila su lojalnost između 21% i 23%. Kako su u kategoriju uključena sredstva različite namene, ne čudi što domaćinstva svoj novac namenjen kategoriji dele na nekoliko različitih brendova.
Univerzalna sredstva za čišćenje čine osnovu kategorije, ‘pokrivajući’ čak 46% vrednosti. Za njima slede proizvodi za čišćenje toaleta sa 18% i sredstva za čišćenje stakla sa 12%, dok proizvodi za čišćenje kupatila čine 7%. Sredstva specijalizovana za čišćenje kuhinje ‘pokrivaju’ samo 4% ukupne vrednosti kategorije.
Sredstva za čišćenje se pretežno kupuju u supermarketima i minimarketima (22% i 20% vrednosti kategorije), a za njima slede tradicionalne prodavnice sa 18% i hipermarketi sa 17%. Drogerije su takođe značajan format za kupovinu kategorije i ‘pokrivaju’ 14% tržišta, iako se njihovo učešće smanjilo u odnosu na 2018. godinu.
Kupovina proizvoda za čišćenje na promociji generisala je 29% ukupne vrednosti kategorije, a više od polovine kupaca kategorije je barem jednom kupilo neko od sredstava za čišćenje na promociji. Trgovačke marke dobijaju sve veći značaj u kategoriji i u posmatranom sedmomesečnom periodu ‘odnele’ su 16% vrednosti kategorije.

 

 

Mehanička sredstva za čišćenje

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 176, mart 2020)

 

OPREMA I SISTEMI ZA ČIŠĆENJE PODOVA I DŽOGERI

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Prilikom čišćenja domaćinstva koristimo različita sredstva i pribor, a o tome koja oprema za čišćenje podova i sistemi i koji džogeri su najprodavaniji u Srbiji govore nam podaci iz Nielsen RMS panela maloprodaje za period od januara 2019. do decembra 2019. godine.

Oprema za čišćenje podova

Prodaja opreme za čišćenje podova i sistema u Srbiji u blagom je padu, pa je tako vrednosna prodaja ovih proizvoda zabeležila pad od -2,7%. Količinska prodaja opreme za čišćenje domaćinstva opala je za -2,6% u odnosu na isti period godinu dana ranije, dok je komadna prodaja manja za 2,6%.

Najveći udeo imaju hiper/super marketi

Kanali prodaje koji se posmatraju u panelu dele se na hiper/supermarkete, velike i srednje prodavnice, male prodavnice, kioske i paviljone, kao i drogerije. Drogerije beleže porast prodaje u odnosu na prethodnu godinu, i to: količinski za 24,3% i komadno za 24,3%, dok vrednosno beleže pad od -4,4%. S druge strane, hiper/super marketi su ostvarili blagi pad u prodaji: -3,5% količinske prodaje i -3,5% komadne prodaje, dok vrednosna prodaja ima rast od 0,4%. Uprkos tome, najveći udeo u količinskoj prodaji ovih proizvoda i dalje imaju hiper/super marketi (72,2%), dok drogerije ‘zauzimaju’ 15,6% prodaje.

Beograd prednjači

Posmatrano po regionima, Beograd ostvaruje rast u sva tri tipa prodaje opreme i sistema za čišćenje podova: 5% vrednosne prodaje, 4,6% količinske prodaje, dok ostali regioni beleže pad po sva tri kriterijuma. Posmatrano po udelu prodaje opreme i sistema za čišćenje podova po regionima, Beograd prednjači sa 40,7% količinskog učešća, sledi Vojvodina sa 27,6%, zapadna Srbija sa 16,8%,i jugoistočna Srbija sa 14,9%.

Vodeći igrači

Top pet proizvođača opreme i sistema za čišćenje domaćinstva ‘zauzima’ 90,9% vrednosne prodaje i 80,6% količinske prodaje. Top pet proizvođača (poređanih po abecednom redu) su: Dukat BL, FHP, Inter Clean, Sarantis i Top Shop International.

Džogeri

Kad je reč o džogerima, situacija prodaje po regionima Srbije, u poređenju sa godinom pre toga, takva je da je najveći rast količinske prodaje zabeležen u Vojvodini (6,6%), dok je količinska prodaja u centralno-zapadnoj Srbiji rasla 3,1%. Porasla je i vrednosna prodaja, i to za 11,5% u Vojvodini, u Beogradu za 5,1%, u centralno-zapadnoj Srbiji za 2,1% i u jugoistočnoj Srbiji za 5,6%.

Kanali prodaje

Što se tiče podele po kanalima prodaje, objekti do 40m² beleže veliki rast količinske prodaje ove kategorije proizvoda i to od 80,3%, dok drogerije ostvaruju rast od 20,3%. Hiper/super marketi beleže pad od -6,1% količinske prodaje, a velike i srednje prodavnice rast od 18,2%.

Po regionima

Posmatrano po regionima, najviše džogera za čišćenje domaćinstva količinski se prodaje u Beogradu (40,3%) i Vojvodini (30,4%), dok je količinska prodaja u jugoistočnoj Srbiji 14,1%, a u centralno-zapadnoj Srbiji 15,2%.

Komadna i vrednosna prodaja

Džogeri za čišćenje domaćinstva najviše se prodaju u hiper/super marketima – 64,8% komadno i 70,4% vrednosno. Na drugom mestu nalaze se velike prodavnice sa 18,2% komadne prodaje, slede drogerije sa 8,9%, dok male prodavnice imaju udeo od 8,1% komadne prodaje.

Vodeći igrači

Top pet proizvođača džogera za čišćenje domaćinstva ‘zauzima’ 80,2% vrednosne prodaje i 68,4% količinske prodaje. Poređani po abecednom redu, top pet proizvođača su: Dukat Bl, FHP, Inter Clean, Proff Plastik i Sarantis.

KUPKE I ŠAMPONI ZA BEBE

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 178, jun 2020)

 

Drogerije ostaju najznačajniji format za kategoriju sa 32% u ukupnoj vrednosti.  Na značaju su dobili supermarketi kroz koje je ‘prošlo’ 20% vrednosti. Slede ih tradicionalne prodavnice sa 13%, minimarketi sa 11% i hipermarketi sa 10%, pokazuju podaci agencije GfK. 

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta kupki i šampona za bebe u Srbiji odnosi se na podatke GfK Panela domaćinstava za period od februara do oktobra 2019. godine. Kupku ili šampon za bebe u analiziranim mesecima bar jednom je kupilo 27% domaćinstava u Srbiji.

Preko 50 proizvođača se takmiči na ovom tržištu, ali vodećih pet ‘odnosi’ skoro polovinu vrednosti kategorije. To su, abecednim redosledom: Alkaloid, dm, Johnson& Johnson, Lomax i Schwarzkopf&Henkel.

Lojalnost proizvođačima je veoma visoka. Oko polovine novca namenjenog za kategoriju kupci dm, Lomax i Schwarzkopf&Henkel proizvoda potrošili su na proizvode ovih proizvođača. Alkaloid je zabeležio lojalnost od 46%, dok su Johnson&Johnson kupci potrošili trećinu novca namenjenog kategoriji na njihove proizvode. Najveću bazu kupaca imaju Alkaloid i Lomax: 23% kupaca kategorije je bar jednom kupilo Alkaloid kupke ili šampone za bebe, dok je 21% njih kupilo neki od Lomax proizvoda. 12% kupaca kategorije je kupilo neki dm ili Johnson&Johnson proizvod, a svaki deseti kupac kategorije se bar jednom odlučio za neki od Schwarzkopf&Henkel proizvoda.

Polovinu kategorije čine šamponi za bebe i decu, gelovi za tuširanje ‘nose’ 24% kategorije, a pene za kupanje 22%.

Trgovačke marke su ostvarile rast u odnosu na 2018. godinu i dostigle učešće od 11% u ukupnoj vrednosti kategorije, a čak 23% kupaca kategorije je bar jednom probalo neki od proizvoda trgovačkih marki. Učešće promocija u ukupnoj vrednosti ostalo je na nivou iz 2018. godine: 27% vrednosti kategorije.

Drogerije ostaju najznačajniji format za kategoriju sa 32% u ukupnoj vrednosti. Na značaju su dobili supermarketi kroz koje je ‘prošlo’ 20% vrednosti. Slede ih tradicionalne prodavnice sa 13%, minimarketi sa 11% i hipermarketi sa 10%. U ostalim formatima je kupljeno 15% vrednosti kategorije.

KREME ZA BEBE

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 178, jun 2020)

 

Iako kupci mogu da se odluče za neki od preko 50 brendova, najčešće se kupuju vodeća tri. Poređani abecednim redosledom, to su Becutan, Originalna Pavlovićeva mast i Pavloderm, koji čine čak 48% vrednosti tržišta krema za bebe, pokazuju podaci agencije GfK.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović,Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta krema za bebe u Srbiji odnosi se na podatke GfK Panela domaćinstava za period od februara do oktobra 2019. godine.

Kategorija krema za bebe zabeležila je pozitivna kretanja u svim osnovnim pokazateljima, što je dovelo do rasta kategorije u odnosu na period februar-oktobar 2018. godine. Broj domaćinstava koja su bar jednom u posmatranom periodu kupila neku kremu za bebe dostigao je 27%. Ovi proizvodi se kupuju relativno retko, tek nešto češće nego jednom u pet meseci.

Iako kupci mogu da se odluče za neki od preko 50 brendova, najčešće se kupuju vodeća tri. Poređani abecednim redosledom, to su Becutan, Originalna Pavlovićeva mast i Pavloderm, koji čine čak 48% vrednosti tržišta krema za bebe.

Originalnu Pavlovićevu mast je bar jednom odabralo 26% kupaca kategorije, a ona je imala i najveću lojalnost među vodećom trojkom (70%). Veoma visoku lojalnost su ostvarili i Pavloderm (57%) i Becutan (53%). Ova dva brenda imaju nešto manju bazu kupaca od Originalne Pavlovićeve masti, sa relativnim penetracijama od 12% i 19% respektivno.

Trgovačke marke su ostvarile rast u odnosu na 2018. godinu i dostigle učešće od 9% u ukupnoj vrednosti kategorije. Iako je ovaj procenat relativno nizak, trgovačke marke su proširile bazu kupaca: 17,3% kupaca kategorije je bar jednom probalo neku kremu za bebe trgovačkih marki.

Jednu petinu vrednosti kategorije donele su promocije, što predstavlja blago smanjenje u odnosu na godinu dana ranije.

Kroz drogerije je ‘prošlo’ 29% kategorije, i ovaj format beleži najviše učešće u odnosu na druge prodajne formate. Za njima slede tradicionalne prodavnice sa 14% učešća, hipermarketi i minimarketi sa po 13% i supermarketi sa 11%. Preostali formati imaju učešće od 21%, a među njima su najvažnije apoteke.

HRANA ZE BEBE

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 178, jun 2020)

 

Kompanije u ovoj industriji svoj poslovni uspeh i dalji razvoj zasnivaju na podmirenju potreba savremene porodice za zdravom dečijom hranom. U odnosu na isti period godinu dana ranije, količinska prodaja hrane za bebe na tržištu Srbije je u porastu – vrednosno 10,3%, količinski 4,9% i komadno 10,5%, pokazuju podaci agencije Nielsen.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Kako bebe vremenom usvajaju čvrstu hranu jer majčino mleko više ne može da zadovolji njihove nutritivne potrebe, roditelji se svakodnevno suočavaju sa problemom pronalaženja dovoljno raznovrsne hrane za svoje najmlađe. S druge strane, proizvođači se trude da odgovorno i kvalitetno odgovore na izazove koje im nalaže industrija hrane za bebe.

Počev od prve kašike, način na koji kreiramo plan ishrane dugoročno utiče na zdravlje beba. Osim što izgrađuje metabolizam, konzumacija čvrste hrane jedan je od ključnih faktora za pravilan razvoj deteta jer ih navodi da ispravno žvaću, čime razvijaju desni i mišiće koji su im potrebni za artikulaciju govora. Većina roditelja postepeno prelazi na ‘čvrstu ishranu’ kada njihove bebe napune šest meseci. Griz i cerealije uživaju najveće poverenje kada su u pitanju nutritivne vrednosti, ali i zbog svoje mekane strukture često predstavljaju prvi izbor prilikom navikavanja beba na novi režim ishrane.

Baby food wet je, tako, dominantan na tržištu hrane za bebe (51,8%), potom se iza njega nalaze cerealije (24,1%), griz (14,5%), baby drinks (9,5%) i baby biscuits (0,1%).

Vodeći igrači

Prema podacima agencije Nielsen za period april 2019 – mart 2020. kada je reč o proizvođačima u kategoriji hrane za bebe – njih pet kumulativno ima više od 72% tržišnog učešća, i to su (abecednim redom): Fabrika dečje hrane (Baby Food Factory), Fructal, Hipp, Podravka i SL Takovo.

Porast količinske prodaje

Kompanije u ovoj industriji svoj poslovni uspeh i dalji razvoj zasnivaju na podmirenju potreba savremene porodice za zdravom dečijom hranom. U odnosu na isti period godinu dana ranije, količinska prodaja hrane za bebe na tržištu Srbije je u porastu – vrednosno 10,3%, količinski 4,9% i komadno 10,5%.

Po regionima

Ako posmatramo regione, najveći porast beleži zapadna Srbija i on iznosi 14,2%, potom sledi jugoistočna sa 12,5%, Beograd sa 10,7%, dok je u Vojvodini rast vrednosne prodaje najmanji i iznosi 6%. Zanimljivo je napomenuti da Beograd ima najveće učešće u vrednosnoj prodaji (37,6%), dok najmanje ima zapadna Srbija (17,3%).

Po kanalima prodaje

Ako posmatramo kanale prodaje, najveće vrednosno učešće imaju velike/srednje prodavnice, odnosno objekti od 40 do 300m² i ono iznosi 53,9%, potom slede hiper i super marketi (39,6%), pa male prodavnice sa 6,4% učešća u prodaji, dok se u kioscima i paviljonima proda 0,1%.

Najveći količinski rast u odnosu na isti period godinu dana ranije beleže velike i srednje prodavnice (10,3%), pa hiper-super marketi (3,7%).

Po tipu i veličini pakovanja

Što se tiče tipa pakovanja, najviše hrane za bebe se proda u teglicama i to 41,2%, potom u kutijama 29,5%, slede kesice sa 17% učešća u prodaji i flašice sa 8,3%.

Najdominantnija veličina je pakovanje od 200g sa 28,1% količinskog učešća, sledi pakovanje od 190g sa 14,7% učešća, a potom od 400g i 500g.

Sa ili bez dodatih ukusa

Ukoliko posmatramo segment sa dodatim ukusima, najdominantnije učešće ima hrana za bebe bez dodatih ukusa i to skoro polovinu, tačnije 48,4%, zatim sledi hrana za bebe sa ukusom čokolade sa 3,6%, jabuke sa 2,5%, dok ostali ukusi imaju nešto niže učešće.

S obzirom na odgovornost prema potrošačima, dalja izrada proizvoda u ovim kategorijama pratiće najsavremenije tehnološke procese i trendove ponašanja potrošača ne bi li proizvođači adekvatno pomagali porodicama u što zdravijoj ishrani svojih najmlađih članova.

 


KEKS I MEŠOVITO PAKOVANJE KEKSA

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 178, jun 2020)

 

NAJPRODAVANIJI U JUGOISTOČNOJ SRBIJI

Prodaja keksa i mešovitog pakovanja keksa u Srbiji raste, pa je tako količinska prodaja ovih proizvoda veća za 0,9% u odnosu na isti period godinu dana ranije. Vrednosna prodaja u Srbiji ima veći rast od količinske (2,7%), pokazuju podaci agencije Nielsen.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Bilo da će se naći kao obavezno posluženje kada vam dolaze gosti ili da predstavlja sladak zalogaj posle ručka ili poslasticu uz kafu, moramo priznati – keks nikada nećemo prestati da volimo. Podaci iz Nielsen RMS panela prodaje za period od aprila 2019. do marta 2020. godine govore o tome kakav keks i mešovito pakovanje keksa se najviše prodaju u Srbiji.

Količinska, vrednosna i komadna prodaja

Prodaja keksa i mešovitog pakovanja keksa u Srbiji raste, pa je tako količinska prodaja ovih proizvoda veća za 0,9% u odnosu na isti period godinu dana ranije. Vrednosna prodaja u Srbiji pokazuje veći rast od količinske (2,7%).

Vrednosna prodaja raste u svim regionima osim u Vojvodini – Beograd je zabeležio povećanje od 4,5%, centralno-zapadna Srbija imala je rast od 1%, dok je najveći porast ostvarila jugoistočna Srbija (5,8%). Vojvodina je zabeležila pad od 0,1%.

Najveća komadna prodaja keksa i mešovitog pakovanja keksa ostvarena je u jugoistočnoj Srbiji (45,4%), zatim u zapadnoj Srbiji (19%) i Beogradu (18,4%), dok je najmanja komadna prodaja ovih proizvoda zabeležena u Vojvodini (17,1%).

Po kanalima prodaje

Keks i mešovito pakovanje keksa prodavali su se više u velikim i srednjim prodavnicama u poređenju sa prethodnim periodom – komadna prodaja porasla je za 0,9% dok je vrednosna prodaja rasla za 6,4%. Istovremeno, u hiper i super marketima beleži se vrednosni rast od 2,5% i komadni pad od 1,4%. Pad su ostvarile i male prodavnice po sva tri prodajna kriterijuma: vrednosno 2,4%, količinski 3,1% i komadno 7,8%, kao i kiosci i paviljoni.

Po kanalima prodaje, najveća količinska prodaja zabeležena je u velikim i srednjim prodavnicama (37,4%), zatim u malim prodavnicama (32,3%), hiper i super marketima (30,3%), dok je najmanja prodaja ostvarena u kioscima i paviljonima (0,1%).

Po segmentu i ukusu

Po segmentu, keks i mešovito pakovanje keksa dele se na biskvite i asortiman biskvita. Biskviti ‘zauzimaju’ 99,3% vrednosne prodaje, a asortiman biskvita svega 0,7%.

Najprodavaniji ukusi ovih proizvoda su: ‘bez dodatog ukusa’ sa ostvarenih 93% količinske prodaje, keks sa ukusom putera sa 1,8% količinske prodaje, kakao sa 1,2%, dok ukus pomorandže ima udeo od 1%.

Po tipu pakovanja i gramaži

Po tipu pakovanja, vrednosno najprodavaniji je keks u kutiji (72,6%) i kesi (24,3%).

Po gramaži, količinski najprodavanija pakovanja su ona od 150g (18,8% udela u prodaji), 300g (16,7%), 210g (7,8%), 600g (6,8%) i od 250g (4,2%).

Dijetalan ili ne

U Srbiji, kako pokazuju podaci, popularniji je keks koji nije dijetalan – on čini 86,3% vrednosne i 79,2% količinske prodaje, dok dijetalni keks ‘odnosi’ 13,7% vrednosne i 20,8% količinske prodaje.

Vodeći igrači

Top pet proizvođača koji na tržištu ostvaruju 81,7% vrednosne i 78,6% količinske prodaje, poređani po abecednom redu su: Bambi, Jaffa Fabrika biskvita Crvenka, Mondelēz International, SL Takovo i Štark.

Insekticidi i repelenti

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 179, jul/avgust 2020)

 

NAJVIŠE SE KUPUJU U BEOGRADU

 

U svim regionima je zabeležen rast prodaje insekticida i repelenata u odnosu na isti period godinu dana ranije. Beograd ostvaruje rast od 36% vrednosne prodaje, Vojvodina 14,5%, centralno-zapadna Srbija 59,3%, jugoistočna Srbija 3,7%.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Sa dolaskom sunca i lepog vremena, ono što ume da pokvari boravak napolju ili popodnevnu dremku u hladu su svakako razni insekti, bubice, komarci. Danas, na tržistu Srbije sve više se poklanja pažnja zaštiti od istih. Koje proizvode najviše koristimo, gde ih najviše kupujemo i koja pakovanja su nam najprivlačnija pokazuju podaci iz Nielsen RMS panela prodaje za period od maja 2019. do aprila 2020. godine.

Prodaja insekticida i repelenata u Srbiji tokom posmatranog perioda je u porastu, pa je tako vrednosna prodaja ovih proizvoda zabeležila rast od 27,6% u odnosu na isti period godinu dana pre toga. Količinska prodaja veća je za 32,7%, a komadna prodaja za 23,2%. Naravno, bitno je napomenuti da je ovo izuzetno sezonalna kategorija, koja u letnjim mesecima ostvari najveći deo ukupne godišnje prodaje. Jul i avgust iz godine u godinu su meseci koji generišu najveći deo kategorije, dok januar i februar najmanje doprinose.

Po kanalima prodaje

Nielsen panel posmatra prodaju u više različitih kanala prodaje – hiper/supermarketi, velike prodavnice, srednje i male prodavnice, kiosci i paviljoni, kao i drogerije. Prodaja ovih proizvoda u hiper/supermarketima beleži rast u sva tri tipa prodaje – količinski (27,2%), vrednosno (16,9%) i komadno (18,9%). Velike i srednje prodavnice imale su rast vrednosne (14,7%), količinske (27,1%) i komadne prodaje (4,5%) u odnosu na isti period godinu dana ranije. Male prodavnice beleže rast vrednosne prodaje za 13,8%, količinske za 5,2%, i komadne za 12,1%. Vrednosno, najviše ovih proizvoda je prodato u drogerijama, koje imaju rast vrednosne prodaje od 62,3% u poređenju sa istim periodom godinu dana pre toga.

Insekticidi i repelenti imaju jednak udeo u vrednosnoj prodaji u drogerijama i hiper/super kanalu (po 32,8%), dok volumenski najveći udeo od 44,3% imaju hiper/supermarketi (drogerije imaju 26,5%). Na trećem mestu vrednosno su velike i srednje prodavnice sa 19,6% prodaje, pa male sa 14,5%, dok najmanje vrednosno učešće imaju kiosci i paviljoni.

Po regionima

U svim regionima je zabeležen rast prodaje insekticida i repelenata u odnosu na isti period godinu dana ranije. Beograd ostvaruje rast od 36% vrednosne prodaje, Vojvodina 14,5%, centralno-zapadna Srbija 59,3%, jugoistočna Srbija 3,7%.

Posmatrano po udelu insekticida i repelenata po regionima, najveća količina prodata je u Beogradu (39,4%), dok je u Vojvodini taj procenat manji (24,7%). U jugoistočnoj i centralno-zapadnoj Srbiji se proda znatno manja količina insekticida i repelenata: količinska prodaja u jugoistočnoj Srbiji je 13,4%, a u centralno-zapadnoj 22,5%.

Prema nameni

Najprodavaniji insekticidi i repelenti su svakako oni za komarce sa 35,5% vrednosnog učešća, potom za muve i komarce 15,1%.

Po veličini pakovanja

Ako posmatramo veličinu proizvoda, najviše vrednosno učešće imaju pakovanja od 400ml sa 15,1% vrednosnog učešća, potom sledi pakovanje od 100ml sa 10% vrednosnog učešća i 210ml sa 9,4%. Ostala pakovanja nešto manje doprinose kategoriji insekticida i repelenata.

‘Refill’ ili ‘non refill’

Odnos kada je reč o tome da li imaju dopunu ili ne je sledeći: vrednosno ‘non refill’ ima 84,1% učešća, a ‘refill’ 15,9%. Količinski posmatrano situacija je malo drugačija: ‘non refill’ ima učešće od 39,4%, dok ‘refill’ ima 60,6%.

Vodeći igrači

Top sedam proizvođača insekticida i repelenata ostvaruju 95% vrednosne i količinske prodaje. Top sedam proizvođača (poređanih po abecednom redu) su: Artsana, BB Link, Bros SP.J. Poland, KT Cosmetics, Lomax Company, Mirato i SC Johnson.

 

 

Bros

Kompanija BROS već niz godina veoma uspešno i inovativno plasira na tržište insekticide, repelente i druge proizvode koji su namenjeni zaštiti ljudi od insekata kako u prirodi tako i u kućnim uslovima. Svaki od njih je dizajniran tako da svojim korisnicima osigura ugodan, siguran i ne-stresan boravak u prirodi gde je prisustvo tih malih uljeza – insekata često veoma dosadno, a poslednjih godina čak i opasno. Najvažniji značaj dat je sastavu svakog proizvoda, koji su i pored sadržaja hemijskih agenasa ne samo efikasani, već i bezbedni za korišćenje za celu porodicu. I ove sezone nudimo vam proizvode čiji sastav, oblik i pakovanje omogućuju sigurnu i laku upotrebu.

BROS Električni aparat + tečnost protiv komaraca

Električni aparat sa tečnošću obezbeđuje zaštitu od komaraca tokom noći. Efikasan je i pored otvorenih prozora i upaljenog svetla za prostorije od oko 20m2 za 60 noći, što je značajno duže od velike većine sličnih proizvoda dostupnih na našem tržištu. Tokom korišćenja oslobađa se toplota koja dovodi do isparavanja tečnosti. Optimalni efekat nastaje 30 minuta nakon uključenja.

Svima nama je prioritet zaštita naših najmlađih, te se na tržištu može pronaći ovakav aparat koji je namenjen za upotrebu u prostorijama u kojima borave deca.

Aparat se koristi po potrebi. Pre korišćenja pročitati uputstvo za upotrebu.

BROS Sprej protiv komaraca i krpelja 90ml

U pitanju je repelentni proizvod. Sprej protiv komaraca i krpelja se primenjuje na otvorenom prostoru, tokom vašeg boravka i uživanja u prirodi. Dobra kombinacija aktivnih komponenata čini ovaj proizvod efikasnim u odbijanju komaraca i krpelja nekoliko sati.

Proizvod se prska na odeću i kožu koja je izložena ujedima insekata. Ukoliko se proizvod nanosi na kožu lica ili vrata, on se poprska na ruke, a zatim nanosi na kožu.

Koristi se po potrebi, ne više od dva puta dnevno i prema uputstvu za upotrebu.

Ne koristiti proizvod kod dece mlađe od dve godine, na osetljivoj ili iritiranoj koži. Po povratku iz boravka u prirodi, proizvod isprati vodom i sapunom, a odeću oprati.

BROS Električni aparat + tablete protiv komaraca

Električni aparat sa tabletama impregniranim aktivnom supstancom za suzbijanje komaraca i zaštitu prostorija od komaraca koji dolaze spolja. Efikasan je i sa otvorenim prozorima i uključenim svetlom. Tableta štiti prostoriju do 20m2 za oko 12 sati. Optimalan efekat se postiže nakon 30 minuta od uključenja. Tabletu staviti u aparat. Aktivna supstanca isparava od toplote uređaja koji se zagreva. Iskorišćena tableta menja boju iz plave u belu.

Svima nama je prioritet zaštita naših najmlađih, te se na tržištu može pronaći ovakav aparat koji je namenjen za upotrebu u prostorijama u kojima borave deca.

Veoma bitno je napomenuti, kada su u pitanju BROS aparati sa tečnošću i tabletom, da su univerzalni. Naime, svaki naš aparat ima mogućnost da koristi i tečnost i tabletu u zavisnosti od afiniteta naših potrošača.

 

Chicco Zanza – komarci stop!

Chicco linija za zaštitu od komaraca, Zanza, napravljena je isključivo od prirodnih sastojaka, namenjena je celoj porodici i sadrži niz proizvoda za prevenciju uboda komarca. Ono što je čini posebnom je to da je mogu koristiti i bebe od prvog dana.

Chicco je jedini brend u svetu koji u ponudi ima proizvode koji obuhvataju sve faze ranog dečjeg razvoja, od trudnoće pa sve dok dete ne napuni tri godine. U asortimanu brenda, u kategoriji kozmetički proizvodi, nalaze se proizvodi koji zadovoljavaju kompletno održavanje higijene bebe na jednostavan, čist i siguran način. Pored njih, ova kategorija uključuje i linije za posebnu namenu, kao što su Sun, za zaštitu kože od sunca i Zanza, za zaštitu od komaraca.

Pored već dobro poznatih Chicco Zanza proizvoda u obliku spreja, roll-ona, maramica i električnog uređaja koji se uključuje u struju, na tržištu su od ove sezone dostupni i novi inovativni proizvodi iz ove kolekcije: parfimisane narukvice, klipse i flasteri.

Povećanje svesti o zaštiti životne sredine rezultuje time da se preferiraju repelenti na prirodnoj osnovi. Upravo su takvi novi proizvodi iz Chicco kolekcije Zanza koji se koriste za odbranu od komaraca. Pored toga što su nežni prema prirodi, Chicco Zanza proizvodi prirodno i nežno štite mališane, bez upotrebe agresivnih hemijskih sredstava.

Parfimisane narukvice i klipse sa uljem limunove trave vodootporne su, a pošto izgledaju kao modni dodaci, mogu se sakupljati. Ova dva proizvoda mogu koristiti svi članovi porodice, kao i parfimisane flastere s prirodnim uljima.

Svi proizvodi iz linije Chicco Zanza su dermatološki testirani na osetljivoj koži, ne sadrže sintetičke parfeme, alkohol, boje, parabene, fenoxyetanol, naftne derivate, silikone i mineralna ulja.

Proizvodi iz linije Chicco Zanza dostupni su potrošačima u apotekama, bebi radnjama, drogerijama, hiper i super marketima.

 

SC Johnson: Raid i Autan

Kompanija SC Johnson prisutna je na tržištu Srbije u kategoriji insekticida i repelenata sa brendovima Raid i Autan. Preko 60 godina iskustva u borbi protiv insekata prepoznato je od strane korisnika, te je Autan poneo titulu repelenta broj 1 u Evropi. Kod nas, Autan je prisutan sa nekoliko linija proizvoda. Najveću prodaju beleži Autan Family Care linija sa formatima sprej, raspršivač i stik. Proizvodi štite od komaraca do 4h nakon nanošenja. Protection Plus linija namenjena je osobama koje duže borave napolju i pruža zaštitu od običnih tropskih, tigrastih komaraca i krpelja tokom 6-8h. Za najmlađe, u ponudi imamo Autan Junior gel. Novitet na tržištu, od ove godine, je Autan Sport raspršivač. Ovaj jedinstveni proizvod zaštitiće vas od letećih napasti čak i pri jačem znojenju. Pruža zaštitu do 8h. Ukoliko je i došlo do ujeda komarca, Autan Dopopuntura gel nakon uboda insekata pružiće trenutno smanjenje svraba i crvenila kože.

 

Linija insekticida brenda Raid može se podeliti u tri kategorije proizvoda: protiv letećih insekata, gmižućih insekata i protiv moljaca. Najprodavaniji proizvodi su Raid Sprej protiv letećih insekata, Raid Električni aparat sa tečnošću i Raid Električni aparat sa tabletama. Dopune za elekrične aparate u obliku tečnosti i tableta dostupne su u više formata i mirisnih nota.

 

Kada je reč o proizvodima protiv gmižućih insekata, posebno se izdvajaju Raid Sprej za gmižuće insekte, Raid zamke za mrave i bubašvabe, kao i novi Raid sprej sa cevčicom za precizno uništavanje insekata.

 

U borbi protiv garderobnih moljaca prednost dajemo Raid Tarme gelovima sa mirisom kedra i lavande, Raid listićima, kao i Raid tabletama protiv moljaca. Za otvorene prostore kao što su terase, dvorišta i bašte preporučujemo Raid spirale.

 

SC Johnson kontinuirano ulaže u inovacije i unapređenje kvaliteta svojih proizvoda, a sve u cilju boljeg zadovoljenja potreba potrošača. Naši proizvodi imaju široku distribuciju po celoj Srbiji, a prodaja u hipermarketima, supermarketima i drogerijama je ipak najznačajnija.

Mesne prerađevine

$
0
0

(tekst je objavljen u Progressive magazinu br. 179, jul/avgust 2020)

 

 RAST BAZE KUPACA I UČESTALOSTI KUPOVINA

Vrednost prodatih pakovanih mesnih prerađevina u posmatranom periodu je porasla u odnosu na isti period godinu dana ranije, a uzrok se može naći u blago povećanoj bazi kupaca ali i nešto značajnijem povećanju učestalosti kupovina. Broj domaćinstava koja su bar jednom kupila ove proizvode za posmatranih devet meseci dostigao je 96% od ukupnog broja domaćinstava.

 

GfK analiza tržišta

Jelena Milutinović, Research Consultant, Consumer Panel Services:
Analiza tržišta mesnih prerađevina u Srbiji odnosi se na podatke GfK Panela domaćinstava za period od juna 2019. do februara 2020 godine.

Vrednost prodatih pakovanih mesnih prerađevina u posmatranom periodu je porasla u odnosu na isti period godinu dana ranije, a uzrok se može naći u blago povećanoj bazi kupaca ali i nešto značajnijem povećanju učestalosti kupovina. Broj domaćinstava koja su bar jednom kupila ove proizvode za posmatranih devet meseci dostigao je 96% od ukupnog broja domaćinstava.

U ovu kategoriju su uključeni raznovrsni proizvodi: polutrajne kobasice, trajne kobasice, delikatesi, paštete, viršle i šunke. Najpopularnije su paštete koje je barem jednom kupilo 89% kupaca kategorije, ali nešto veće učešće u vrednosti kategorije drže polutrajne kobasice (26%). 70% kupaca mesnih prerađevina je bar jednom kupilo viršle, 46% trajne kobasice, a samo 20% delikatese. Šunka se kupovala skoro jednako često kao pileća prsa, ali šunke su izgradile znatno veću bazu kupaca. Pileća prsa je bar jednom kupilo 20% kupaca mesnih prerađevina, dok je šunku kupilo čak 30%.

Iako se na tržištu mesnih prerađevina takmiči preko 140 proizvođača, vodećih pet je ‘pokrilo’ čak polovinu vrednosti kategorije. To su, abecednim redosledom: AIA, Carnex, Neoplanta, Yuhor i Zlatiborac. Carnex i Neoplanta proizvode je bar jednom odabralo čak 2/3 kupaca kategorije mesnih prerađevina, blizu polovine je bar jednom odabralo Yuhor, a trećina je probala Zlatiborac i AIA proizvode. Zbog raznovrsnosti kategorije, lojalnost jednom proizvođaču je niska i za vodeće se kreće od 12% do 19%.

Mesne prerađevine se najviše kupuju u minimarketima (25% tržišnog učešća) i supermarketima (24%). Za njima slede tradicionalne prodavnice sa 16% i hipermarketi i diskontni lanci sa po 15%.

Trgovačke marke nastavile su trend rasta i dostigle 21% vrednosti kategorije mesnih prerađevina, dok je nivo promocija ostao stabilan sa učešćem od 30%.

 

Yuhor

Jedinstveni specijaliteti po originalnim recepturama

Krajem 2019. Yuhor je proširio svoj proizvodni pogon u Jagodini, čime je udvostručen kapacitet za proizvodnju fermentisanih kobasica. Izgradnjom novog objekta i adaptacijom postojećeg, proizvodni pogon povećan je za 3.000m². U novom pogonu instalirana je oprema vodećih nemačkih i engleskih proizvođača, a instalirane su nove komore za dimljenje i zrenje proizvoda, kao i linije za vakuum i slajs pakovanja. Time je Yuhor, kao jedna od vodećih mesnih industrija, potvrdio da je prioritet kvalitet koji nudi potrošačima i da je neprekidno ulaganje u proizvodnju imperativ.

Poštujući tradiciju, ali i prateći trendove, kontinuirano se širi portfolio Yuhorovih proizvoda, čime se stvaraju jedinstveni specijaliteti, proizvedeni po originalnim recepturama.

Upravo se fermentisane kobasice stvaraju spajanjem tradicionalnih receptura, modernog proizvodnog procesa i kombinacijom začina. Zastupljene su na tržištu kao neegalizovani proizvodi, u vakuum pakovanjima od 300g i slajs pakovanjima od 100g.

U slajsu su, pored tradicionalnih proizvoda kao što su čajna, kulen, budimska salama, zastupljeni i Levački štapići, Sendvič kobasica i Pikant sendvič kobasica.

Za ljubitelje nezaboravnih zalogaja razvijen je poseban segment – Premium slajs. Premium slajs kobasice se proizvode od najkvalitetnijeg svinjskog mesa uz dodatak začina i aditiva, a specifične ukuse ovim proizvodima daju začini koji se nalaze oko proizvoda. Začinski omotač, bilo da je to bosiljak ili ljuta paprika kod Pikant salame, ili slačica, origano, ruzmarin i beli luk u prahu kod Rustik salame, osim što bude sva čula, izvanredno dopunjavaju aranžmane za prijeme, koktele i ostale svečane prilike. Pored Pikant i Rustik salame, na tržištu su prisutne i Moravska, Domaćinska, Gurmanska, Ravničarska, čuvena Zimska i Šumadijska kobasica, čija mešavina začina, krupni biber i beli luk nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.

Vesna Stanković, direktor marketinga
Milica Dejković, marketing menadžer junior

 

Carnex

Zašto je Carnex delikates viršla prava viršla

Pravilnik o kvalitetu mesa, poluproizvoda i proizvoda od mesa, koji se primenjuje od 1. marta ove godine svrstao je viršlu u grupu zaštićenih proizvoda, prepoznajući značaj viršle u ishrani.
Osnovna promena prema pravilniku je ograničenje broja sastojaka od kojih viršla može da se proizvede, dok je upotreba aditiva regulisana propisom Republike Srbije u kojem je tačno navedeno koji aditiv može da se koristi u kom proizvodu/grupi proizvoda, pod kojim uslovima i u kojim količinama.

Naziv viršla sada može da nosi isključivo proizvod koji je proizveden od propisanih sastojaka, što Carnexova Delikates viršla jeste. Svi drugi proizvodi sličnog izgleda (hot dog, hrenovka ili sl), nemaju tako striktna ograničenja u pogledu propisanih sastojaka i ne mogu da nose naziv viršla.

Iz tog razloga je Carnex definisao svoju Delikates viršlu terminom ‘prava viršla’. Među najvećim proizvođačima, Carnex je jedini uspeo da zadrži prepoznatljivo ime svog proizvoda Delikates viršla, otuda termin ‘jedina’.

Carnex Delikates viršla ispunjava sve propisano, a proizvedena je od odabranih komada fino usitnjenog svinjskog i goveđeg mesa i značajan je izvor proteina. Carnex, koji je jedan od najvećih proizvođača hrane i deo MK grupe, uvek svojim potrošačima želi da pruži najbolje i pažljivo prati šta oni žele, zato je Delikates viršlu unapredio prema zahtevima novog propisa, ograničavajući broj upotrebljenih sastojaka u njenoj proizvodnji samo na one odabrane koji je čine pravom viršlom.

Zbog dobro poznatog ukusa i kvaliteta, Carnex Delikates viršle i dalje vole sve generacije, one su onaj pravi doručak iz detinjstva kog se svi najbolje sećamo, sa radošću i uživanjem. I danas, iako je prošlo već nekoliko decenija od prve Carnex viršle na tržištu, svaki zalogaj budi taj isti osećaj koji smo voleli, jer ona je jedina ‘prava’ viršla, koju i dalje obožavamo.

Jedan od najprodavanijih Carnexovih proizvoda uopšte, Carnex Delikates viršla dobila je sada i novi dizajn pakovanja, lepši i veselijih boja, kako i zaslužuje prava viršla.

 

 

Kaše

$
0
0

(tekst objavljen u Progressive magazinu br. 180, septembar 2020)

 

POSTAJU SVE POPULARNIJE

 

Kaše su se najviše prodavale u Beogradu, a najveći vrednosni rast beleži region jugoistočna Srbija – od čak 21,3% Kada je reč o kanalima prodaje, hiper i super market su na prvom mestu, a najveći rast prodaje kaša imale su male prodavnice – i to 44,2%.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Jedna od posledica sve bržih i dinamičnijih života koje ljudi vode jeste i manje vremena koje možemo da izdvojimo za pripremu zdravih obroka. Ljudi su sve spremniji da preduzmu nešto kada shvate da su gojazni i uglavnom se odlučuju za vežbanje ili korigovanje ishrane.

Ovakva odluka ljudi je logična, jer ono što unosimo u organizam putem namirnica ima presudan značaj za celokupno zdravstveno stanje pojedinca. Ipak, svi znamo da nije lako odoleti mirisima brzo pripremljene hrane iz obližnjeg restorana kada nas iznenada podsete da nam stomak uveliko čezne za hranom. Takođe nije lako ostati dosledan i pridržavati se režima zdrave ishrane kada je vremena za pripremu zdrave hrane sve manje. Zbog svih ovih okolnosti, hrana koja sadrži bogate nutritivne vrednosti, a koja se brzo i lako priprema, nikada nije bila popularnija.

Kaše su upravo takva namirnica, brze su za pripremu, utoljavaju glad, čime se smanjuje želja za grickalicama, daju dovoljno energije i izdržljivosti. Upravo zbog ovih i mnogih drugih benefita, kaše su su tako popularan obrok, naročito za doručak.

 

Rast vrednosne i komadne prodaje

Koliko su kaše zaista popularne, govori i činjenica da je u periodu od juna 2019. do maja 2020. prodaja kaša u Srbiji, prema Nielsen maloprodajnom panelu, vrednosno porasla za 8,4% kada uporedimo sa istim periodom godinu dana unazad. Kada posmatramo komadnu prodaju u Srbiji porasla je za 7,8%. Najveći vrednosni rast beleži jugoistočna Srbija sa čak 21,3%, sledi zapadna sa rastom od 13,1%, potom Vojvodina sa 7,2% i Beograd sa 4,4%.

 

Polovina ukupne prodaje – u Beogradu

U periodu od juna 2019. do maja 2020. godine, kaše su se najviše prodavale u Beogradu, skoro polovina ukupne prodaje (45%). S druge strane, u istom periodu najmanje kaša se prodalo u centralno-zapadnoj Srbiji (13,2%). U jugoistočnoj Srbiji prodato je 14%, dok je Vojvodina zaslužna za 28% ukupne prodaje kaša.

 

Kanali prodaje

Kada je reč o kanalima prodaje, hiper i super marketi su na prvom mestu, sa 61% udela, slede velike prodavnice sa 31% i male prodavnice sa 8%. Male prodavnice (objekti do 40m2) su zabeležile najveći rast prodaje kaša – i to 44,2%.

 

Vodeći proizvođači

Top pet proizvođača ‘zauzima’ čak 84,9% tržišta, a reč je o sledećim kompanijama (poređano abecednim redom): Dr. Oetker, Fun&Fit,  Jadar Pak, Mogador (Lomax) i Quaker oats.

 

Podela po bazi i ukusu proizvoda

Kada je reč o podeli po bazi proizvoda, najviše se prodaju ovsene kaše, dok pirinčane, od raži i pšenice imaju znatno niže učešće.

Omiljeni ukus je čokolada, potom slede divlje bobice, kaše bez dodatih ukusa, mailna i vanila.

 

Po tipu i veličini pakovanja

Kada posmatramo tip pakovanja, svakako najdominantnije pakovanje je kesica, dok kaše u kutijama i čašama imaju mnogo manje ušešće u prodaji.

Kod veličine pakovanja, naprodavanije prema Nielsen maloprodajnom panelu su kaše od 65g, potom slede one od 60g i 62g.

 

Ono što se može zaključiti jeste da su kaše u Srbiji sve popularnija namirnica, a da li će se ovakav trend prodaje nastaviti, ostaje da pratimo u godinama koje slede.

 

Dr. Oetker

Marketing sektor:
Prateći trendove u ishrani i osluškujući potrebe tržišta kompanija Dr. Oetker je u kategoriju ovsenih kaša na tržištu Srbije ušla 2015. godine sa četiri ukusa: čokolada, brusnica, vanila i jabuka, cimet i suvo grožđe. Naši potrošači su vrlo brzo prepoznali jedinstveni kvalitet i ukus, zahvaljujući čemu su Dr. Oetker ovsene kaše postale omiljeni izbor za kvalitetan i hranljiv obrok. Mesto u asortimanu su u narednom periodu pronašle kaše sa šumskim voćem, malinom, borovnicom, kajsijom i kokosom.

Sa ciljem da potrošačima omogućimo da i tokom perioda posta uživaju u našim proizvodima, u martu 2019. godine, pored postojeće, lansirali smo novu liniju – Posne ovsene kaše. Dr. Oetker Posne ovsene kaše sadrže inulin i oligofruktozu, koji pripadaju grupi prirodnih prebiotika i čine naše proizvode bogatim biljnim vlaknima. Takođe njihova dodatna vrednost je smanjen sadržaj šećera u odnosu na standardne ovsene kaše od minimum 30%. Dostupna su četiri ukusa: čokolada, malina, vanila i šumsko voće. Priprema je, kao i kod standardnih, brza, izuzetno jednostavna i zahteva svega tri minuta uz dodatak vrele vode.

Kao i uvek do sada, našim potrošačima smo pripremili nova iznenađenja. Od skoro su se posnim kašama pridružila dva nova ukusa: Posna ovsena kaša sa suvom šljivom, chia semenkama i cimetom i Posna ovsena kaša sa suvim grožđem, rogačem i cimetom.

Zavidnom kvalitetu naših kaša doprinosi i visok procenat ovsenih pahuljica (minimum 60%). Trenutno je u asortimanu više od 10 različitih ukusa, koji su dostupni na policama širom Srbije u pakovanjima od 55 do 62g.

U skladu sa novim trendovima i navikama potrošača nastavićemo da osvežavamo ponudu i iznenađujemo novim ukusima.

 

Fun&Fit

Irena Vujović, marketing menadžer:
U kategoriji Žitarice za doručak, kompanija Fun&Fit zastupljena je sa istoimenim brendom koji svojim portfolijom obuhvata ovsene kaše, a pored njih i muslije i pahuljice. Ovsene kaše su zastupljene u pakovanjima od 60g. Fun&Fit ovsene kaše imaju visoku hranljivu vrednost i mogu se konzumirati tokom celog dana. Čokoladna kaša je bogata proteinima koji su neophodan faktor rasta i razvoja. Kaše sa ukusom jagode i kokosa sadrže chia semenke koje predstavljaju jedan od najboljih biljnih izvora proteina. Kaše sa ukusom jabuke i maline sadrže beta glukan – sastojak koji se dobija iz ovsa i doprinosi održavanju normalnog nivoa holesterola u krvi.

Fun&Fit ovsene kaše zastupljene su u gotovo svim većim trgovinskim lancima, pre svega u hipermarketima i supermarketima. Najviše se prodaju ovsene kaše sa ukusom jagode i čokolade.

Kao kompanija, iz godine u godinu težimo unapređenjima i pružanju visokokvalitetnih i standardizovanih proizvoda, o čemu govore i rezultati sprovednih audita. Ove godine smo ponosni nosilac ocene od 99,32% usaglašenosti sa IFS standardom. Inovacije su sastavni deo našeg poslovanja i u 2020. smo četiri postojeća ukusa kaša obogatili još jednim – kokos i chia. Ono što je karakteristično za ovu kašu, jeste da je pogodna za osobe koje su intolerantne na gluten. Imamo velike planove za ovaj podsegment, ali o tome nešto više u prvom kvartalu 2021.

Kao količinski lider* u kategoriji žitarica za doručak, težimo da se brzo prilagodimo promenama u zahtevima potrošača, kao i da idemo u korak sa svetskim trendovima. Takođe, kreiranje novih prilika za konzumaciju, kontinuirane inovacije i unapređenja receptura, kao i cross promotion sa vodećim brendovima iz drugih kategorija, predstavljaju značajne faktore ‘konkurentske utakmice’.

Napomena: *Prema podacima Retail Zoom panela maloprodaje, koji je na nivou Srbije reprezentativan za kategoriju Žitarica za doručak, izveštavano količinsko tržišno učešće robne marke Fun&Fit u periodu jul 2019. – jun 2020. godine na tržištu Srbije iznosilo je 26%. Podaci o količinskom i vrednosnom tržišnom učešću bazirani su na totalu kategorije, definisane u skladu sa Retail Zoom standardima.

Sirni namazi

$
0
0

(tekst objavljen u Progressive magazinu br. 180, septembar 2020)

 

UOČLJIV RAST PRODAJE

 

U Srbiji je u periodu od jula 2019. do juna 2020. najviše prodato sirnih namaza bez dodatog ukusa/sastojaka i na njih u ukupnoj prodaji ‘odlazi’ 77% vrednosnog i 68,3% količinskog udela. Kada je reč o procentu mlečne masti, najviše je prodato sirnih namaza sa 70% mlečne masti i na njih ‘odlazi’ 24,4% vrednosne i 26% količinske prodaje.

 

Nielsen analiza tržišta

Jelena Despotović, Retailer Services Account Executive:
Na osnovu analize tržišta kojom je obuhvaćen period od jula 2019. do juna 2020. godine, u Srbiji je uočljiv rast prodaje sirnih namaza u odnosu na prethodno posmatrani period, i to po sva tri prodajna kriterijuma – vrednosno 8,9%, količinski 10,2% i komadno 6,5%.
Značajno je navesti da je u vezi sa kanalima preko kojih sirni namazi stižu do kupaca, a uključeni su objekti hiper/super marketa, velikih/srednjih prodavnica, malih prodavnica, paviljona i kiosaka, u odnosu na prethodno posmatrani period najveći rast vrednosno beleži kanal velike/srednje prodavnice i to 13%, količinski 17,7%, komadno 9%.

Prodaja po regionima

Posmatrano po regionima Srbije, vrednosna prodaja sirnih namaza najveća je u Beogradu – 38,8%, u Vojvodini iznosi 26,6%, u jugoistočnoj Srbiji 17,2%, a u centralno-zapadnoj Srbiji 17,4%.
Ukoliko pogledamo trend količinske prodaje sirnih namaza, i po tom kriterijumu prednjači region Beograda sa 34,5%, u Vojvodini iznosi 25,9%, sledi region centralno-zapadna Srbije sa 20,9%, a na poslednjem mestu je jugoistočna Srbija sa 18,8%.

Po kanalima prodaje

Ako posmatramo kanale preko kojih sirni namazi stižu do potrošača, a to su hiper/super marketi, velike prodavnice, male prodavnice, kiosci i paviljoni, najviše ovih proizvoda prodato je u hiper/super marketima po sva tri prodajna kriterijuma (vrednosno 53,1%, količinski 50,7% i komadno 50,3%), slede velike prodavnice (vrednosno 34,6%, količinski 37,9% i komadno 35,8%).

Vodeći igrači na tržištu

Kada govorimo o najvećim proizvođačima sirnih namaza, najzastupljeniji na srpskom tržištu su sledeći (po abecednom redu): Belje, Imlek, Lactalis, Mlekara Šabac, Savencia. Ovih pet proizvođača ‘zauzima’ 59,1% vrednosnog i 53,2% količinskog udela u ukupnoj prodaji sirnih namaza na srpskom tržištu.

Po dodatom ukusu

U analizu prodaje sira uključena je i njihova podela po dodatom ukusu na: bez dodatog ukusa /sastojka (without extra flavour/ingred), sa ukusom šunke (ham flavouring), sa biljkama itd. U Srbiji je u analiziranom periodu najviše prodato sirnih namaza bez dodatog ukusa/sastojka i na njega u ukupnoj prodaji ‘odlazi’ 77% vrednosnog i 68,3% količinskog udela.

Po nivou mlečne masti

Kada govorimo o nivou mlečne masti, važne za analizu prodaje ove kategorije mlečnih proizvoda, sirne namaze delimo na: one sa 70% mlečne masti, one sa 60% mlečne masti, sa neodređenim procentom mlečne masti, sa 35%, 45% masti itd. Na srpskom tržištu je u posmatranom periodu najviše prodato sirnih namaza sa 70% mlečne masti i na njega ‘odlazi’ 24,4% vrednosne i 26% količinske prodaje.

Po tipu pakovanja

Još jedna podela važna da prikaže prodajne trendove na tržištu sira jeste njegova podela po tipu pakovanja na: kutije s poklopcem (tub), vakuumirana pakovanja (vacuum packed), kese (bags), neupakovani (no package), kutije (boxes), konzerve (tins), kantice (buckets), čaše (cup), u omotu (wrapped)… Na srpskom tržištu, u posmatranom periodu, najviše je prodatih sirnih namaza u kutijama s poklopcem i na njih ‘odlazi’ 57,5% vrednosnog i 56,1% količinskog udela, dok sva ostala pakovanja u ukupnoj prodaji imaju znatno manji vrednosni i količinski udeo.

Po veličini pakovanja

Na kraju, takođe važna za analizu prodaje sirnih namaza jeste i podela po veličini pakovanja. Najviše ovih proizvoda prodato je u pakovanju od 100g (vrednosno 19,1% i količinski 18,2%); pakovanju od 250g (vrednosno 17,6% i količinski 18,7%); od 150g (vrednosno 15,8% i količinski 12%), te pakovanju od 140g i 200g. Sva ostala pakovanja sirnih namaza, veća i manja, imaju manji vrednosni i količinski udeo u ukupnoj prodaji ovih proizvoda na srpskom tržištu u posmatranom periodu.

 

Imlek

Moja kravica krem sir – prirodan i jedinstven

Kao kompanija koja je čvrsto pozicionirana kao lider u oblasti mlekarske industrije, Imlek nastoji da konstantno radi na unapređenju sistema upravljanja kvalitetom i boljem i zdravijem savremenom životu stanovnika Srbije. Tradicija duža od šest decenija, stručni kadrovi, savremena tehnologija, mnogobrojne nagrade i priznanja za kvalitet čine Imlek liderom na tržištu, kako u Srbiji, tako i u regionu, tačnije u Crnoj Gori, Makedoniji i Bosni i Hercegovini.

Kompanija Imlek otkupljuje mleko od više hiljada farmera-kooperanata iz čitavog regiona, sa kojima ostvaruje evropske standarde i kriterijume kvaliteta, a pored tri proizvodna pogona u Srbiji, tu su i mlekare Mlijekoprodukt iz Kozarske Dubice i Bimilk iz Bitolja. Paleta proizvoda koje Imlek plasira svojim potrošačima izuzetno je raznovrsna, pa se na tržištu može pronaći više od 200 različitih mlečnih proizvoda, među kojima se posebno izdvaja svima dobro poznata Moja Kravica. Jedna od vodećih misija kompanije Imlek jeste obezbeđivanje zdravih, ukusnih i hranljivih proizvoda potrošačima, u cilju podizanja nivoa svesti o neophodnosti zdravog i izbalansiranog načina ishrane.

Širok asortiman Moja Kravica proizvoda broji mlečne proizvode različitih tipova, od mleka, preko jogurta, pa sve do sirnih namaza, među kojima se posebno ističe Moja Kravica krem sir, napravljen od samo tri prirodna sastojka – mleka, soli i pavlake. Ovaj namaz predstavlja jedinstven domaći proizvod na tržištu po svom sastavu, jer ne sadrži konzervanse, dodatne boje niti aditive. Moja Kravica krem sir odlično se kombinuje sa drugim namirnicama i pravi je izbor za brz i praktičan obrok. Važno je tačno znati šta vi i vaša porodica unosite u svoj organizam ishranom, a Moja Kravica krem sir je ukusan i hranljiv namaz koji će sigurno postati nezamenjiv svima koji vode računa o zdravoj ishrani, jer ga čine samo tri prirodna sastojka.

 

Mlekara Šabac

Sirko i A la Kajmak, sirni namazi bez konzervansa već 30 godina sa vama

Mlekara Šabac više od 30 godina proizovodi sirne namaze vrhunskog kvaliteta, bez konzervansa, aditiva i veštačke arome, a isključivo od prirodnih sastojaka. Da bi tržištu ponudila kremaste i lako mazive, neodoljivo ukusne i tradicionalno prepoznatljive namaze potreban je čitav pažljivo planirani proces, kao i savremena tehnologija u pripremi i proizvodnji, ali naravno i višedecenijsko znanje.

Savremena tehnologija i umeće za odličan ukus
Mlekara Šabac ima, za početak, odabranu mrežu proizvođača sirovog mleka, to je sada oko 700 domaćinstava koja su birana na osnovu kvaliteta mleka koji mogu da ponude, a čije se mleko zatim testira i upućuje u mlekaru. Prilikom obrade mleka, savremena tehnologija, kao i poštovanje najviših priznatih standarda za kontrolu kvaliteta u preradi mleka, garantuju potpunu čistoću i najviši mogući kvalitet proizvoda. Ono što se tada dešava, a za šta je već neophodna posebna veština i umeće ljudi iz tima Mlekare Šabac, je dobijanje tako dobrog ukusa i teksture proizvoda. Upravo ovaj tim je zaslužan za odlične ukuse svih proizvoda, koji su već decenijama unazad uvek u samom vrhu kada su u pitanju ocene potrošača, ali i ocene stručne javnosti.

Mlekara Šabac među prvima je dobila žig ‘Čuvarkuća’
Privredna komora Srbije ovim žigom dodelila je potvrdu Mlekari za natprosečan kvalitet proizvoda za čak osam brendova, među kojima su i njihovi sirni namazi Sirko i A la Kajmak, Mladi i Mediteraneo sir, a koji su svi bez konzervansa.

Kvalitet – jedini ispravni put
U Mlekari Šabac, koja postoji 90 godina, veruju da je proizvodnja najkvalitetnijih mogućih proizvoda jedini ispravan put. Ova mlekara je najveći srpski izvoznik mlečnih proizvoda, a njihov kvalitet kao i ukus su prepoznali i u svetu, pa tako danas Mlekara Šabac uspešno izvozi na čak 14 tržišta, u Rusiju, zemlje regiona, SAD i Evropsku uniju.

 

 

 

 

Viewing all 276 articles
Browse latest View live


Latest Images